Trwa ładowanie...
05-09-2014 06:00

Zmiany w komunikacji publicznej w Warszawie po otwarciu II linii metra

Nowe linie autobusowe i tramwajowe, powrót wielu na stare trasy oraz skrócenie niektórych z nich to zmiany w komunikacji miejskiej, które mają usprawnić dojazd do stacji II linii metra. Zmiany zostaną wprowadzone wraz z uruchomieniem nowej nitki podziemnej kolejki.

Zmiany w komunikacji publicznej w Warszawie po otwarciu II linii metraŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d12n63i
d12n63i

Zmiany w komunikacji uwzględniają wiele uwag przekazanych przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych - podkreślał na konferencji prasowej zastępca prezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Planowane zmiany związane są z uruchomieniem centralnego odcinka II linii metra. Jego budowa ma zakończyć się 30 września. Termin otwarcia drugiej nitki uzależniony będzie od przebiegu odbiorów technicznych. Miasto ma nadzieję, że mieszkańcy Warszawy nowym odcinkiem metra pojadą jeszcze w tym roku.

ZTM informuje, że głównym celem zmian w rozkładzie autobusów i tramwajów jest wzmocnienie połączeń "dowozowych" do stacji II linii. Zmiany obejmują tylko niektóre linie w stolicy.

Duże zmiany czekają pasażerów tramwajów. Zostaną uruchomione dwie nowe linie 11 i 13. "Jedenastka" dowiezie mieszkańców Bemowa i Woli do stacji metra Rondo Daszyńskiego, jej trasa będzie zaczynać się na Os. Górczewska i kończyć przy pl. Narutowicza. W godzinach szczytu będzie jeździć co 10 min., poza szczytem co 15 min. Natomiast linia 13 połączy Szmulki z Kołem - od przystanku Kawęczyńska-Bazylika, przez Al. Solidarności, Młynarską i Obozową.

d12n63i

Linia nr 8 zostanie zlikwidowana; na Bemowie i Woli zastąpi ja właśnie nowa linia 11, która w godzinach szczytu będzie kursowała co 10 minut. Trasa linii 22 zostanie skorygowana, tak by zastąpić "ósemkę" na trasie Grochów-Śródmieście. 22 będzie jeździć z Ronda Wiatraczna, a nie jak do tej pory z Dworca Wschodniego.

Trasy tramwajów: 20 i 41 pozostaną niezmienione, natomiast linie: 3, 4, 6, 10, 18, 25 i 26 wrócą na swoje trasy sprzed rozpoczęcia budowy metra.

Układ tramwajowy zmieni się również po oddaniu nowych torowisk na Powstańców Śląskich i Tarchominie. Linia 2 zostanie wydłużona do pętli Mehoffera, która będzie nazywać się Nowe Świdry. Pojedzie tam również 17, która dotąd kończy kurs na Młocinach. Linia nr 6 zostanie skrócona do trasy Gocławek - Metro Młociny. Linia 28 zostanie wycofana z ulicy Dywizjonu 303 i Radiowej i skierowana nowym odcinkiem torów do pętli Os. Górczewska.

Na zmiany muszą przygotować się również pasażerowie autobusów.

d12n63i

Nowością będzie linia ekspresowa E-3, która będzie jeździć z Targówka na Dworzec Wileński i E-7 z Osiedla Derby do Metra Dworzec Wileński. Linia 527 zostanie skierowana do pętli Esperanto.

Na Pradze także będzie nowa linia - 202, która będzie jeździć z Gocławka Wschodniego do stacji metra przy Stadionie Narodowym. Linia 512 zostanie skierowana przez ul. Targową i południowy odcinek ul. Jagiellońskiej do stacji metra Stadion Narodowy.

- Na Pradze Południe mieszkańcy apelowali, by pozostawić obecne trasy linii 102 i 166 oraz tramwajów linii 24 do pętli Gocławek. Wszystkie postulaty zostały zrealizowane - powiedział dyrektor Pionu Przewozów w ZTM Andrzej Franków.

d12n63i

Po konsultacjach z mieszkańcami Bemowa i Woli zdecydowano o pozostawieniu na dotychczasowej trasie linii 105. Natomiast do stacji Rondo Daszyńskiego z Osiedla Górczewska dotrze także ekspresowa linia E-5. Niezmieniona pozostanie trasa linii 102 z Olszynki Grochowskiej na Młynów.

Autobusy linii 109 wrócą na swoją dawną trasę sprzed budowy metra, czyli z Osiedla Górczewska przez ulice: Kasprzaka, Prosta, rondo ONZ, al. Jana Pawła II do Dworca Centralnego.

Jelonki ze stacją metra Rondo Daszyńskiego połączy linia E-5.

d12n63i

Informacje o nowych rozkładach będą przekazywane wraz ze zbliżaniem się terminu uruchomienia II linii metra. Znajdą się na przystankach, w autobusach, tramwajach, na stacjach metra, a także dostępne będą pod numerem telefonu 19115.

Wojciechowicz powiedział także w czwartek, że miasto przygotowuje się do prac nad kolejnymi odcinkami II linii metra.

- Przygotowujemy planu budowy kolejnych stacji metra na zachód i wschód. Prace trwają i wszystko wskazuje, że w niedługim czasie będziemy mogli ogłosić postępowanie na realizacje kolejnych odcinków II linii metra - powiedział Wojciechowicz.

d12n63i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n63i
Więcej tematów