PolskaZmiany w kodeksie

Zmiany w kodeksie

(PAP)
Po drugiej umowie na czas określony pracodawca nie będzie zobowiązany do zawarcia umowy na czas nieokreślony - zakłada jeden z przepisów znowelizowanego kodeksu pracy, które wchodzą w życie dokładnie dzisiaj.

29.11.2002 | aktual.: 29.11.2002 11:15

Konsekwencje dla pracownika są różne: począwszy od krótszego niż przy umowie na czas nieokreślony okresu wypowiedzenia umowy, a skończywszy na utrudnieniach, a nawet braku możliwości wzięcia kredytu w banku. Pracownik, z którym nie została zawarta umowa na czas nieokreślony, raczej nie będzie mógł także kupić np. telefonu komórkowego na abonament.

Nowela wprowadza ponadto nowy rodzaj umowy na czas określony - umowę o pracę na zastępstwie. Zawarcie takiej umowy uzasadnia nie tylko choroba, lecz także każda usprawiedliwiona nieobecność.

W nowej regulacji wprost pojawia się zakaz zastąpienia umowy o pracę umową cywilnoprawną. Ma to ograniczyć zjawisko tzw. samozatrudnienia, gdy pracownik sam odprowadza składki na ZUS, rozlicza się z podatku, a wykonuje te same obowiązki - często w czasie określonym przez pracodawcę - które wykonywał będąc na umowie o pracę.

Do obecnie obowiązującej piętnastominutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, udzielanej pracującemu co najmniej sześć godzin dziennie, nowela dodała fakultatywną godzinna przerwę "na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych".

Uprawnienie do płatnego zwolnienia na poszukiwanie pracy przysługiwać będzie tylko temu, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Prawo to natomiast utraci pracownik, który sam złożył wypowiedzenie.

Nowela dopuszcza ponadto, aby firma, która ma kłopoty finansowe mogła porozumieć się z organizacją związkową co do zawieszenia maksymalnie na trzy lata wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy. Z powodu trudnej sytuacji finansowej pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników lub nieobjęci układem zbiorowym pracy będą mogli zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia od przewidzianych w umowach o pracę.

Przy zamykaniu czy likwidowaniu firmy nie będzie obowiązku powiadamiania inspektorów pracy i sanitarnego, chyba że może to spowodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Tylko duże firmy będą miały obowiązek tworzenia regulaminów pracy i organizowania służb BHP.

Tworzenie regulaminów pracy i wynagradzania będzie obowiązkowe w firmie zatrudniającej od 20 pracowników, a nie - jak teraz - od 5. Warunki zatrudniania dotyczące wynagrodzenia i wypełniania pracy będzie musiała regulować umowa o pracę.

Służbę BHP będą tworzyć firmy zatrudniające więcej niż 100 pracowników, a komisję BHP będą tworzyć firmy zatrudniające więcej niż 250. (obecnie odpowiednio: przy 10 i 50 pracownikach).

Inne przepisy znowelizowanego w lipcu przez Sejm Kodeksu pracy wejdą w życie 1 stycznia 2003 roku, a jeszcze inne 1 lipca 2003 roku.

Zobacz także
Komentarze (0)