Zmiany w dowodach osobistych. Komisja podzielona przez poprawkę Senatu
Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych zakłada, że w dokumentach wystawianych po 2 sierpnia 2021 roku znajdą się odciski palców i podpis posiadacza. Z kolei poprawka Senatu do tej noweli dotyczyła tego, że dowody wydane osobom powyżej 70. roku życia będą ważne bezterminowo. Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zarekomendowała jednak jej odrzucenie.
Zmiany w dowodach osobistych zostały uchwalone przez Sejm w połowie kwietnia 2021 roku. Nowelizacja ta w swoim założeniu ma dostosować krajowe przepisy do rozporządzenia wydanego przez Parlament Europejski i Rade Unii Europejskiej ws. poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. Postanowienie to ma wejść w życie 2 sierpnia. Do tego dnia kraje UE mają czas na wprowadzenie zmian w tym zakresie.
W środę sejmowa Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odrzuciła poprawkę do noweli, którą zaproponował Senat. Poprawka zakładała, że dowody wydawane osobom po ukończeniu 70. roku życia miałyby być ważne bezterminowo. Na środowym posiedzeniu komisji 17 posłów opowiedziało się za przyjęciem poprawki, 18 było przeciw, jedna osoba zaś wstrzymała się od głosu.
Zmiany w dowodach osobistych. Poprawka Senatu odrzucona przez komisję
Wcześniej poprawkę zgłaszano także w Sejmie, jednak nie uzyskała ona poparcia większości. Jak po raz kolejny stwierdził w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, rząd chciałby, aby osoby w tym wieku nie musiały już wymieniać dowodów. Dodał jednak, że jest to niezgodne z rozporządzeniem UE.
Szefernaker zaznaczył, że zgodnie z postanowieniem UE kraje członkowie mogą wprowadzić okres ważności 10 lat w przypadku dowodów wystawionych osobom w wieku 70 lat i powyżej. Określenie terminu ważności dokumentu jest jednak obowiązkowe. Wiceszef MSWiA nawiązał także do problemu, związanego ze zrobieniem zdjęcia do dowodu osobistego przez takie osoby.
Poseł KO: dziękuję, że wyszliście z ofertą, żeby pomóc seniorom
- Chciałbym podjąć takie zobowiązanie wobec wysokiej komisji, że jako MSWiA przygotujemy poprawkę do przyszłorocznego budżetu tak, aby zapewnić we wszystkich 300 stacjach aparaty fotograficzne - oświadczył.
Jak skomentował Tomasz Szymański, poseł Koalicji Obywatelskiej, jest to właściwe odczytanie intencji Senatu. - Dziękuję, że wyczytaliście między wierszami nasze intencje i wyszliście z ofertą taką, żeby pomóc po prostu naszym seniorom w uzyskaniu w sposób dobry, prawidłowy dla nich przede wszystkim kolejnego dowodu osobistego po ukończeniu 70. roku życia - powiedział.
Po zmianach nie będzie konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Nowelizacja przewiduje, że dowody wydane przed zmianami będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.
Zmiany w dowodach osobistych
Regulacja ws. dokumentów tożsamości wprowadzi do e-dowodów (dowodów z warstwą elektroniczną) wydawanych po 2 sierpnia drugą cechę biometryczną, tj. dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów osób powyżej 12. roku życia powróci podpis posiadacza.
Nowe dowody, tak jak te wydawane od 2019 roku, ważne będą 5 lub 10 lat. Różnica polega na tym, że pięcioletni okres ważności przypadnie dzieciom poniżej 12. roku życia, nie jak obecnie, poniżej 5. roku życia. Ponadto dowody osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.
Przeczytaj także: