Zmiany w aptekach i przychodniach od 1 listopada. Nowe przepisy
Już 1 listopada wchodzą w życie nowe przepisy, które zmieniają zasady refundacji leków, realizacji recept, uprawnień lekarzy rodzinnych. Zmiany dotyczą też opieki koordynowanej, nocnej i świątecznej. W ocenie farmaceutów nowe zasady mogą wprowadzić chaos w aptekach.
Roczna recepta już nie na rok?
Od tego momentu lekarze wciąż będą mogli wystawiać roczne recepty. Zmieni się jednak sposób ich zakupu przez pacjentów. Teraz będzie można kupić lek tylko na 120 dni. Aby kupić kolejną dawkę na dalsze miesiące, trzeba odczekać 90 dni od pierwszego zakupu. Dotyczyć ma to także recept rocznych wystawionych przed 1 listopada.
"W przypadku gdy na recepcie, o której mowa w ust. 7a pkt 2, przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę" - mówi art. 96a ust. 7aa Prawa farmaceutycznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedno z największych dofinansowań w Polsce. Oto jak zostało wykorzystane
Leki cukrzycowe dla dzieci już nie za darmo?
Kolejna zmiana obejmuje zniesienie refundacji tylko na dwa preparaty - Toujeo oraz Enstilar. Reszta pozostanie bez zmian. Resort zdrowia tłumaczy to tym, że owe leki nie zostają przypisywane dzieciom, a dorosłym.
"NZ" nie zniknie ale...
Lekarz dalej będzie mógł nanieść na receptę oznaczenie "NZ" co znaczy "nie zmieniać". Owe oznaczenie mówi o tym, aby farmaceuta nie szukał zamienników i wydał pacjentowi dokładnie ten lek, który został przypisany przez lekarza. Od tego momentu interpretacja "NZ" się zmieni. Jeśli pacjent wyrazi zgodę, farmaceuta ma prawo do wydania pacjentowi zamiennika leku.
Dapagliflozyna i kanagliflozyna znikają z listy
Te dwa leki stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2. Od 1 listopada znikają z listy refundacyjnej. Zmiana to jest jednak czasowa i potrwa do końca tego roku. W listopadzie i grudniu pacjenci zapłacą pełną cenę za leki, chyba że zdążyli zrobić zapasy i odebrać bezpłatne do 1 listopada. Od stycznia preparaty od nowa mają być bezpłatne.
Lekarze rodzinni z nowymi uprawnieniami
Kolejna zmiana dotyczy lekarzy rodzinnych. Od teraz będą mogli wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych. Będą mogli również kierować na badania takie jak:
- immunoglobuliny E całkowite (IgE),
- immunoglobuliny E swoiste (IgE) z panelem 10-punktowych oznaczeń dotyczącym alergii wziewnych i pokarmowych.
Pacjenci z stanem przedcukrzycowym i nadczynnością tarczycy
Zmiany następują także w opiece koordynowanej poradni POZ. Od 1 listopada lekarze będą mogli udzielać kompleksowych świadczeń pacjentom ze stanem przedcukrzycowym, nadczynnością tarczycy oraz osób z przewlekłą chorobą nerek.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Kolejna zmiana dotyczy uprawnień lekarzy podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Od teraz będą mogli kierować na szereg badań diagnostycznych takich jak:
- morfologia krwi 8-parametrowa,
- glukoza z krwi żylnej,
- kreatynina,
- potas (K),
- sód (Na),
- białko c-reaktywne (CRP),
- badanie ogólne moczu (profil),
- morfologia krwi, z pełnym różnicowaniem granulocytów,
- aminotransferaza asparaginianowa (AST),
- aminotransferaza alaninowa (ALT),
- mocznik,
- bilirubina całkowita,
- test antygenowy w kierunku: SARS CoV-2 / grypy A+B / RSV,
- odczyn opadania krwinek czerwonych (OB),
- wskaźnik protrombinowy (INR),
- kinaza fosfokreatynowa izoenzym CK-MB (CKMB),
- kwas moczowy,
- czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) czas kaolinowo-kefalinowy,
- wapń zjonizowany,
- amylaza,
- fibrynogen,
- gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP).
Źródło: Zdrowie.dziennik.pl/Ministerstwo Zdrowia
Przeczytaj także: