Trwa ładowanie...
14-10-2014 09:05

Zmiana świąt na Ukrainie. Poroszenko zlikwidował jedno, ustanowił inne

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zlikwidował znany z czasów sowieckich Dzień Obrońcy Ojczyzny i ustanowił Dzień Obrońcy Ukrainy - święto wojska, które będzie odtąd obchodzone 14 października.

Zmiana świąt na Ukrainie. Poroszenko zlikwidował jedno, ustanowił inneŹródło: PAP/EPA, fot: MIKHAIL PALINCHAK
d46xfcz
d46xfcz

Jest to dzień religijnego święta Opieki Matki Boskiej, zwanego w tym kraju Pokrową.

Dekret w sprawie święta wojska ukraińskiego administracja Poroszenki opublikowała we wtorek. W dokumencie wyjaśniono, że nowe święto to odpowiedź na inicjatywy społeczeństwa na rzecz godnego upamiętnienia "męstwa i bohaterstwa obrońców niepodległości i jedności terytorialnej Ukrainy" w zgodzie z istniejącymi tradycjami wojskowymi.

Dzień Obrońcy Ojczyzny był dotychczas obchodzony 23 lutego, a o jego likwidację wnioskował m.in. ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Przypadająca 14 października Pokrowa uważana jest za Dzień Ukraińskiego Kozactwa. Data ta uznawana jest także za dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

W święto Pokrowy w Kijowie odbywają się co roku Marsze UPA, które organizuje nacjonalistyczna partia Swoboda. Taki marsz odbywa się również w stolicy Ukrainy we wtorek.

UPA walczyła podczas II wojny światowej zarówno przeciwko Niemcom jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.

d46xfcz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46xfcz
Więcej tematów