Trwa ładowanie...

Zmiana czasu w Polsce zostanie zlikwidowana. Kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki? Pozostanie czas letni czy zimowy?

Zmiana czasu w Polsce zostanie zniesiona. Sprawdź, kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki i za wyborem którego czasu opowiedziała się przeważająca większość Polaków.

Share
Zmiana czasu w Polsce zostanie zlikwidowana. Kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki? Pozostanie czas letni czy zimowy?
Źródło: Domena publiczna
d44y9vl

Zmiana czasu zostanie zlikwidowana

Wiadomo, że ostatnia zmiana czasu państwach członkowskich Unii Europejskiej ma nastąpić za dwa lata, czyli w 2021. To właśnie kraje mają podjąć samodzielną decyzję dotyczącą tego, którym czasem będą się posługiwać w ciągu całego roku. We wtorek Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się już za regulacjami, które zniosą zmianę czasu w UE, czym zwolnią nas z obowiązków przestawienia zegarków jesienią i wiosną. Należy podkreślić, że Polacy w przeważającej większości są zwolennikami zniesienia zmian czasu. Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, za tym pomysłem opowiedziało się aż 78,3% badanych, podczas gdy jedynie 14,2% preferował czas zimowy.

Zamiana czasu 2019 – kiedy w marcu przestawimy zegarki?

Chociaż wielu wyszło z założenia, że zegarki przestawimy po raz ostatni w 2019 roku, prace nad tym projektem nadal trwają. Jako że Polacy chcą pozostać przy czasie letnim środkowoeuropejskim (popularnie zwanym „letnim”), ostatnia zmiana czasu odbędzie się w marcu 2012 roku. Przypominamy, że obecnie Polska nadal pozostaje jednym z około siedemdziesięciu państw na świecie, w których obowiązuje zmiana czasu. Przestawianie zegarków odbywa się dwa razy w roku. Wiosną, przechodzimy z czasu zimowego na letni, natomiast jesienią, z letniego na zimowy. Chociaż termin obu zmian wyznacza bardzo prosta reguła, wiele osób nadal ma problem z jej zapamiętywaniem. Z tego względu przypominamy, że zmiana czasu odbywa się zawsze z soboty na niedzielę, w zależności od pory roku:

  • w ostatni weekend marca, gdy przechodzimy z czasu zimowego na letni
  • w ostatni weekend października, gdy przechodzimy z czasu letniego, na zimowy

W 2019 roku wiosenna zmiana czasu wypada w nocy z 30 na 31 marca.

d44y9vl

Podziel się opinią

Share
d44y9vl
d44y9vl
Więcej tematów