Zmiana czasu na zimowy 2019. Sprawdź, jak dobrze przestawić zegarek

Zmiana czasu na zimowy 2019 już w przyszłym tygodniu. Tym razem cofamy wskazówki zegarka i śpimy o godzinę dłużej. To prawdopodobnie już jedna z ostatnich zmian czasu w Polsce. Dowiedz się, dlaczego zmiana czasu zostanie zlikwidowana.

Zmiana czasu na zimowy 2019. Sprawdź, jak dobrze przestawić zegarek
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

22.10.2019 | aktual.: 22.10.2019 09:20

Twórcy zmiany czasu liczyli się przede wszystkim ze względami ekonomicznymi. Zmiana czasu miała zagwarantować więcej światła dziennego podczas dnia pracy. Tak naprawdę korzyści ze zmiany czasu są niewielkie. Ostatnia w UE zmiana czasu nastąpi w marcu 2021 roku.

Kiedy będzie zmiana czasu w 2019 roku?

W nocy z 26 na 27 października będziemy musieli przestawić czasomierze z godziny 3:00 na 2:00. Z kolei w nocy z 29 na 30 marca 2020 zmienimy czas na letni, przesuwając wskazówki z 2:00 na 3:00.

Mało kto wie, że zmianę czasu w Polsce wprowadzano i uchylano aż cztery razy. Bez przerwy funkcjonuje ona w naszym kraju dopiero od 1977 roku. Od lat 90. czas letni w Polsce inaugurujemy między 25 a 31 marca, a żegnamy się z nim między 25 a 31 października.

Europarlament likwiduje zmianę czasu

W marcu europosłowie zadecydowali o likwidacji zmiany czasu na terytorium Unii Europejskiej. Wcześniej zorganizowano ogromne internetowe konsultacje społeczne, w których wzięło udział 4,6 miliona obywateli UE. Ponad 4/5 ankietowanych zagłosowało za zniesieniem zmiany czasu.

Zmianę czasu zachowują przede wszystkim państwa Zachodu: oprócz Europy przede wszystkim Stany Zjednoczone i Kanada. W wielu krajach Afryki i Azji, położonych blisko równika, nigdy nie było zmiany czasu. Na półkuli południowej utrzymują ją dotąd Chile, Paragwaj, Nowa Zelandia, Fidżi, Samoa i niektóre prowincje Australii.

Zniesienie zmiany czasu sprawi, że pechowi pasażerowie pociągów nie będą musieli spędzać bezczynnej godziny na anonimowych stacjach kolejowych. Klienci banków nie będą mieli problemów z płatnościami, a cierpiący na bezsenność – z dostosowaniem swojego zegara biologicznego. Nie wiadomo jeszcze, jaki czas zostanie przyjęty w Polsce, ale najpewniej nasz kraj porozumie się w tej sprawie z resztą UE.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)