Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na zimowy 2019. Sprawdź, jak dobrze przestawić zegarek

Zmiana czasu na zimowy 2019 już w przyszłym tygodniu. Tym razem cofamy wskazówki zegarka i śpimy o godzinę dłużej. To prawdopodobnie już jedna z ostatnich zmian czasu w Polsce. Dowiedz się, dlaczego zmiana czasu zostanie zlikwidowana.
Share
Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku czeka nas w nocy z 26 na 27 października. Pamiętaj o zmianie czasu.
Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku czeka nas w nocy z 26 na 27 października. Pamiętaj o zmianie czasu.Źródło: Shutterstock.com
d4d42a8

Twórcy zmiany czasu liczyli się przede wszystkim ze względami ekonomicznymi. Zmiana czasu miała zagwarantować więcej światła dziennego podczas dnia pracy. Tak naprawdę korzyści ze zmiany czasu są niewielkie. Ostatnia w UE zmiana czasu nastąpi w marcu 2021 roku.

Kiedy będzie zmiana czasu w 2019 roku?

W nocy z 26 na 27 października będziemy musieli przestawić czasomierze z godziny 3:00 na 2:00. Z kolei w nocy z 29 na 30 marca 2020 zmienimy czas na letni, przesuwając wskazówki z 2:00 na 3:00.

d4d42a8

Mało kto wie, że zmianę czasu w Polsce wprowadzano i uchylano aż cztery razy. Bez przerwy funkcjonuje ona w naszym kraju dopiero od 1977 roku. Od lat 90. czas letni w Polsce inaugurujemy między 25 a 31 marca, a żegnamy się z nim między 25 a 31 października.

Europarlament likwiduje zmianę czasu

W marcu europosłowie zadecydowali o likwidacji zmiany czasu na terytorium Unii Europejskiej. Wcześniej zorganizowano ogromne internetowe konsultacje społeczne, w których wzięło udział 4,6 miliona obywateli UE. Ponad 4/5 ankietowanych zagłosowało za zniesieniem zmiany czasu.

Zmianę czasu zachowują przede wszystkim państwa Zachodu: oprócz Europy przede wszystkim Stany Zjednoczone i Kanada. W wielu krajach Afryki i Azji, położonych blisko równika, nigdy nie było zmiany czasu. Na półkuli południowej utrzymują ją dotąd Chile, Paragwaj, Nowa Zelandia, Fidżi, Samoa i niektóre prowincje Australii.

Zniesienie zmiany czasu sprawi, że pechowi pasażerowie pociągów nie będą musieli spędzać bezczynnej godziny na anonimowych stacjach kolejowych. Klienci banków nie będą mieli problemów z płatnościami, a cierpiący na bezsenność – z dostosowaniem swojego zegara biologicznego. Nie wiadomo jeszcze, jaki czas zostanie przyjęty w Polsce, ale najpewniej nasz kraj porozumie się w tej sprawie z resztą UE.

d4d42a8

Podziel się opinią

Share
d4d42a8
d4d42a8
Więcej tematów