Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.

Share
Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy ostatnia zmiana czasu?
Źródło: iStock.com
d3oaf83

Zmiana czasu 2020

Od ponad stu lat, dwa razy w roku zmieniamy czas. W ostatni weekend marca przechodzimy na czas letni, czyli w nocy z soboty na niedzielę – o godzinie 2:00 - przesuwamy wskazówkę o godzinę do przodu. W 2020 roku czas na letni zmieniać będziemy w nocy z 28 na 29 marca. Zgodnie z założeniem ma to pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu świata dziennego.

Po raz pierwszy w Polsce czas na letni zmieniono w 1917 roku. Pionierem w tej inicjatywie były Niemcy, którzy dokonali tego podczas pierwszej wojny światowej. W ich ślady poszli Brytyjczycy, a następnie większość krajów europejskich. Od ponad dwudziestu lat czas na letni zmieniamy w ostatni weekend marca. Z kolei na zimowy czas wracamy w ostatni weekend października.

d3oaf83

Ostatnia zmiana czasu

W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował projekt, według którego obowiązek zmiany czasu miał zostać zlikwidowany w 2021 roku. Dla wielu mieszkańców Europy jest to problematyczne i wpływa na ich samopoczucie. Trudno jest im przyzwyczaić się do godzinnej zmiany czasu. Dlatego politycy chcieli zrezygnować z tej tradycji.

Przywódcy krajów Unii Europejskiej byli innego zdania i zmiana czasu nadal będzie obowiązywać. Wszystko przez to, że założenia parlamentu były mało szczegółowe i mogły wywołać jeszcze większe zamieszanie. To poszczególne kraje miały zadecydować, na jaki czas przejdą, co mogłoby wywołać problemy choćby przy podróżach.

W związku z tym do zmiany czasu nadal będzie dochodzić co pół roku. Choć początkowo może to stwarzać problemy, to jednak szybko się przyzwyczajamy do przesunięcia zegarków o 60 minut.

d3oaf83

Podziel się opinią

Share
d3oaf83
d3oaf83
Więcej tematów