Trwa ładowanie...
d4bokvw

Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu 2020 nastąpi już wkrótce. Sprawdź, kiedy dokładnie przejdziemy na czas letni
Zmiana czasu 2020 nastąpi już wkrótce. Sprawdź, kiedy dokładnie przejdziemy na czas letni (iStock.com)
d4bokvw

Zmiana czasu 2020

Od ponad stu lat, dwa razy w roku zmieniamy czas. W ostatni weekend marca przechodzimy na czas letni, czyli w nocy z soboty na niedzielę – o godzinie 2:00 - przesuwamy wskazówkę o godzinę do przodu. W 2020 roku czas na letni zmieniać będziemy w nocy z 28 na 29 marca. Zgodnie z założeniem ma to pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu świata dziennego.

Po raz pierwszy w Polsce czas na letni zmieniono w 1917 roku. Pionierem w tej inicjatywie były Niemcy, którzy dokonali tego podczas pierwszej wojny światowej. W ich ślady poszli Brytyjczycy, a następnie większość krajów europejskich. Od ponad dwudziestu lat czas na letni zmieniamy w ostatni weekend marca. Z kolei na zimowy czas wracamy w ostatni weekend października.

Ostatnia zmiana czasu

W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował projekt, według którego obowiązek zmiany czasu miał zostać zlikwidowany w 2021 roku. Dla wielu mieszkańców Europy jest to problematyczne i wpływa na ich samopoczucie. Trudno jest im przyzwyczaić się do godzinnej zmiany czasu. Dlatego politycy chcieli zrezygnować z tej tradycji.

d4bokvw

Przywódcy krajów Unii Europejskiej byli innego zdania i zmiana czasu nadal będzie obowiązywać. Wszystko przez to, że założenia parlamentu były mało szczegółowe i mogły wywołać jeszcze większe zamieszanie. To poszczególne kraje miały zadecydować, na jaki czas przejdą, co mogłoby wywołać problemy choćby przy podróżach.

W związku z tym do zmiany czasu nadal będzie dochodzić co pół roku. Choć początkowo może to stwarzać problemy, to jednak szybko się przyzwyczajamy do przesunięcia zegarków o 60 minut.

d4bokvw

Podziel się opinią

Share

d4bokvw

d4bokvw
Więcej tematów