Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2019. Zobacz, kiedy przestawiamy zegarki i czy marcowa zmiana czasu z zimowego na letni będzie ostatnią

Zmiana czasu 2019. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Czy zgodnie z decyzją Unii Europejskiej marcowa zmiana czasu będzie ostatnią?

Share
Zmiana czasu 2019. Zobacz, kiedy przestawiamy zegarki i czy marcowa zmiana czasu z zimowego na letni będzie ostatnią
Źródło: iStock.com
d2a2kqf

Zmiana czasu 2019 – kiedy musimy przestawić zegarki?

Nadeszła wiosna, a marcowa zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się wielkimi krokami. Przypominamy, że przestawienie zegarków odbywa się dwa razy w roku. Wiosną przechodzimy z czasu zimowego na letni, a jesienią z czasu letniego na zimowy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Polska jest jednym z około siedemdziesięciu państw na świecie, w których obowiązuje zmiana czasu. Wprowadzono ją na krótko, w czasach dwudziestolecia wojennego, a wróciła po wojnie, aby doprowadzić do większej oszczędności energii (względy finansowe). Jej celem było również efektywniejsze wykorzystywanie światła słonecznego, które korzystnie wpływa na nasze organizmy.

Termin obu zmian czasu zawsze odbywa się z soboty na niedzielę, w zależności od pory roku:

  • przy przejściu z czasu zimowego na letni - w ostatni weekend marca
  • przy przejściu z czasu letniego na zimowy - w ostatni weekend października
W 2019 roku zegarki przestawimy wiosną w nocy z 30 na 31 marca oraz jesienią z 26 na 27 października.
Zmiana czasu 2019 – czy zmiana czas zostanie likwidowana?

Przeprowadzone w 2018 badanie ukazało, że mieszkańcy Unii Europejskiej zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za zniesieniem zmiany czasu. Chociaż niektórzy sądzili, że do likwidacji zmiany czasu dojdzie w tym roku, prace nad projektem nadal trwają. 4 marca 2019 odbyło się głosowanie w komisji transportu PE. Ustalono wówczas, że ostatnia zmiana czasu odbędzie się najpewniej za dwa lata. Państwa, które opowiedziały się za pozostaniem przy czasie letnim (w tym również Polska), najprawdopodobniej ostatni raz przestawią zegarki w marcu 2021 roku.

d2a2kqf

Podziel się opinią

Share
d2a2kqf
d2a2kqf
Więcej tematów