Trwa ładowanie...

Pierwsza taka sytuacja od wybuchu wojny. Fatalne wieści z Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 265. dzień inwazji na Ukrainę. - To najpotężniejszy ostrzał systemu energetycznego od początku wojny – powiedział minister energetyki Herman Hałuszczenko. We wszystkich regionach zastosowano awaryjne przerwy w dostawie prądu, ludzie zgłaszają przerwy w komunikacji. Około 20 pociągów jest opóźnionych, stacje w wielu miastach są pozbawione energii - podał "Ukrzaliznytsia". Portal Suspilne opublikował mapę, na której widać pracę obrony przeciwlotniczej (zielone) i trafienia przez rosyjskie pociski." Kyrył Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy przekazał, że Rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 90 pocisków. - Nasza obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 70. Uszkodzonych zostało 15 obiektów infrastruktury energetycznej - dodał. 7 mln odbiorców nie ma prądu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraina bez prąduUkraina bez prąduŹródło: PAP, fot: PAP
d24oicf
d24oicf
  • "Rosyjscy terroryści przypuścili kolejny planowany atak na obiekty infrastruktury energetycznej. Sytuacja jest krytyczna" - napisał na Telegramie Kyrył Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy. Najwięcej trafień odnotowano w centrum i na północy kraju. Rakiety uszkodziły 15 obiektów infrastruktury energetycznej.
Trwa łączenie
21:52, 15.11.2022


21:49, 15.11.2022

Departament Stanu USA zabrał głos ws. informacji medialnych, jakoby dwie rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski. - Pracujemy z polskim rządem, z naszymi sojusznikami i partnerami, zbieramy więcej informacji, żeby ocenić dokładnie, co się wydarzyło - przekazano na konferencji prasowej.

21:46, 15.11.2022
21:43, 15.11.2022

"Jestem wstrząśnięty wiadomością o tym, że pocisk lub inna amunicja zabiły ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla rodzin. Wspieramy Polskę. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami" - przekazał szef Rady Europejskiej Charles Michel.

21:38, 15.11.2022

Blisko 10 mln Ukraińców było bez prądu tuż po rosyjskim ostrzale - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rosjanie wystrzelili na Ukrainę około 100 rakiet. 15 obiektów energetycznych w 11 obwodach zostało uszkodzonych. 

21:32, 15.11.2022

Portal zwraca też uwagę, że miejscowe elity kształtowane są i mianowane przez moskiewską centralę, a każdy zwierzchnik danego regionu ma swojego zastępcę w Moskwie i nie ma wpływu na to, kto nim zostaje. Rzadko który gubernator sprawuje też urząd przez całą kadencję – dodają Ważne historie.

21:28, 15.11.2022

Jeszcze inna sytuacja jest w Jakucji, gdzie "tytułowi" Jakuci dzielą się na subetniczne grupy i klany, ponadto region ten – podobnie jak zamieszkały w dużej części przez Tatarów Tatarstan – jest obszarem położonym w głębi Rosji, nie sąsiaduje z innymi państwami, a w historii nie zdarzały się przypadki, by wewnętrzne regiony stanowiące etniczne enklawy oddzieliły się od centrum – podkreślają Ważne historie.

21:26, 15.11.2022

Jednak usamodzielnienie się – zaznacza serwis - wymaga albo elit, które są nim zainteresowane i kontrolują dane terytorium, albo poczucia wspólnoty etnicznej lub religijnej wśród jego ludności. A o tym w rosyjskich regionach mowy nie ma - ocenia.

Większa część rosyjskich regionów w zdecydowanej większości zamieszkana jest przez etnicznych Rosjan. W części republik noszących nazwę od nazw etnicznych faktycznie dominują przedstawiciele danego etnosu (Czeczenia, Inguszetia, Czuwaszja), lecz akurat tam elity są lojalne wobec władzy. W innych – jak w malutkim Dagestanie, mieszka ponad 100 narodowości, z czego najliczniej reprezentowane są cztery – wątpliwe jest więc, by tamtejsze społeczeństwo było w stanie wybić się na niepodległość bez wszczynania kolejnych konfliktów – zauważa portal Ważne historie.

21:20, 15.11.2022

Rozważania wokół tego, że "Rosja wkrótce się rozpadnie" trwają od początku jej istnienia, czyli od 30 lat, lecz obecnie, z powodu nieudolnej wojny na Ukrainie, są bardziej intensywne - zauważa portal. Dodaje, że niektórzy politolodzy, a w ślad za nimi rosyjscy opozycjoniści twierdzą, że w przypadku rosyjskiej porażki ziści się hasło "Nie ma Putina – nie ma Rosji", a władza centralna na tyle osłabnie, że zachęci regiony do prób wybicia się na niepodległość.

21:15, 15.11.2022

Na pytanie zawarte w tytule artykułu "Dlaczego rozpad Rosji nie nastąpi" redakcja udziela odpowiedzi już na samym jego początku: "Dlatego, że w rosyjskich regionach nie ma samodzielnych elit, dominuje ludność narodowości rosyjskiej, a regiony finansowo zależą od centrum". Dodaje jednak, że "federalizacja po krachu reżimu jest nieunikniona".

21:10, 15.11.2022

Rozpad Rosji nie nastąpi, ponieważ taki proces wymagałby zainteresowanych nim, samodzielnych lokalnych elit, albo poczucia etnicznej lub religijnej odrębności wśród ludności rosyjskich regionów - pisze we wtorek opozycyjny portal Ważne historie.

21:01, 15.11.2022

MOL powiedział, że "śledzi rozwój wydarzeń" i "analizuje warunki ponownego uruchomienia rurociągu 'Przyjaźń' wraz z swoimi ukraińskimi partnerami" – cytuje agencja MTI.

Siły rosyjskie rozpoczęły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. "To najbardziej zmasowany ostrzał systemu energetycznego od początku wojny. Ten atak może mieć wpływ nie tylko na system ukraiński, ale także – niektórych naszych sąsiadów" – napisał Herman Hałuszczenko na Facebooku.

20:56, 15.11.2022

W związku z sytuacją wokół ropociągu oraz z oficjalnie niepotwierdzonymi wydarzeniami w Polsce premier Viktor Orban zwołał na godz. 20 posiedzenie Rady Obrony – poinformował rzecznik prasowy premiera Bertalan Havasi. Przed spotkaniem minister obrony Kristof Szalay-Bobrovniczky odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – dodał.

Z ropociągu "Przyjaźń" dostarczany jest surowiec do głównej rafinerii MOL w Szazhalombatta na południe od Budapesztu.

20:51, 15.11.2022

Doniesienia medialne potwierdził cytowany przez agencję MTI państwowy koncern energetyczny MOL. Powołał się na informacje przekazane od ukraińskiego operatora rurociągów, że rosyjski pocisk uderzył w stację transformatorową odpowiedzialną za zasilanie ropociągu "Przyjaźń". W obecnej sytuacji dostawy ropy na Węgry, do Czech i na Słowację są czasowo wstrzymane, ponieważ nie ma zasilania pomp. Sam ropociąg nie został uszkodzony - podał kanał M1. Państwowy koncern energetyczny MOL ma 90-dniowy zapas surowca do wykorzystania w rafineriach – dodał.

20:44, 15.11.2022

W wyniku wtorkowego ataku rakietowego Rosji w Ukrainie uszkodzona została stacja transformatorowa na granicy białorusko-ukraińskiej, odpowiedzialna za zasilanie ropociągu "Przyjaźń" – poinformował we wtorek wieczorem węgierski publiczny kanał informacyjny M1. Między innymi w związku z tym premier Viktor Orban zwołał wieczorem posiedzenie Rady Obrony.

20:42, 15.11.2022

Coraz częściej mówi się o możliwości rozmów pokojowych, do których miałaby przystąpić Rosja i Ukraina. Amerykański generał Mark Milley, powiedział, że kraj Wołodymira Zełenskiego prawdopodobnie nie będzie w stanie zwyciężyć militarnie, a zbliżająca się zima to dobra okazja do rozpoczęcia negocjacji. Czy to dobry moment na rozmowy pokojowe? Jakie warunki są dla Ukrainy nieakceptowalne? Jak może zareagować Rosja? Dr Michał Piekarski, specjalista od bezpieczeństwa narodowego z UWr w rozmowie z Wirtualną Polską przedstawia możliwe rozwiązania.

20:38, 15.11.2022

Był to najgorszy atak rakietowy na infrastrukturę cywilną od 24 lutego. Rosja wystrzeliła 90 rakiet, z których 70 udało się zestrzelić ukraińskiej obronie powietrznej, ale 15 trafiło w cele, głównie w obiekty energetyczne - relacjonował Melnyk. Sieć komórkowa uległa awarii, nie było elektryczności ani wody. Sytuacja była "naprawdę przerażająca" - zaznaczył były ambasador.

20:27, 15.11.2022

W Kijowie mamy całkowity blackout - powiedział były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk portalowi RND we wtorek po zmasowanych rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. "W Kijowie nigdy nie było tak ciemno " - podkreślił.

20:12, 15.11.2022

USA uruchomiły dodatkowe sankcje na podmioty zaangażowane w produkcję i przekazywanie do Rosji irańskich dronów, które zostały "wykorzystane w niszczycielskich atakach na infrastrukturę cywilną na Ukrainie" - poinformowała stacja CNN powołując się na amerykańskie ministerstwo skarbu. Sankcje obejmują kilka firm związanych z lotnictwem oraz dwie osoby, które ułatwiły rosyjskiej grupie najemników Wagner "nabycie bezzałogowych statków powietrznych z Iranu". Chodzi o Abbasa Djumę i Tigrana Christoforowicza Srabionowa.

19:54, 15.11.2022

W związku z atakiem rakietowym na Ukrainę zwołano na środę Radę Bezpieczeństwa ONZ.

19:51, 15.11.2022

Zestrzelono 73 z ponad 90 rakiet wystrzelonych przez siły rosyjskie, a także wszystkie 10 dronów Shahed-136 – powiadomił rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat po wtorkowych zmasowanych atakach rakietowych na obiekty infrastruktury energetycznej na całej Ukrainie. Wiadomo, że w ostrzałach zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych.

19:35, 15.11.2022

W Kijowie zginęła jedna osoba. W Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim w kopalniach pod ziemią utknęło ok. 500 górników. Ratownicy pomagają im wydostać się na powierzchnię - powiadomił Tymoszenko.

19:27, 15.11.2022

We wtorek Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W wielu regionach w wyniku uszkodzenia obiektów energetycznych, nie ma prądu. Władze mówią o "krytycznej sytuacji" w energetyce i uruchomiły awaryjne odłączenia prądu.

- Ucierpiało ok. 15 obiektów w różnych obwodach. Mamy z tego powodu odłączenia w Kijowie, w obwodach winnickim, wołyńskim, donieckim, dniepropietrowskim, żytomierskim, kijowskim, kirowohradzkim, lwowskim, połtawskim, rówieńskim, sumskim, tarnopolskim, charkowskim, chmielnickim, czerkaskim, czerniowieckim i czernihowskim – powiedział Tymoszenko we wtorek wieczorem na antenie ukraińskiej telewizji. Dodał, że prądu pozbawionych jest ok. 7 mln użytkowników.

19:22, 15.11.2022

Wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko powiadomił, że Rosjanie wystrzelili 90 rakiet, z których ponad 70 zestrzeliła obrona powietrzna. "To najbardziej zmasowany ostrzał systemu energetycznego od początku wojny. Ten atak może mieć wpływ nie tylko na system ukraiński, ale także – niektórych naszych sąsiadów" – napisał Herman Hałuszczenko na Facebooku. 

Dodał, że Rosjanie atakowali cały system energetyczny, zarówno obiekty produkujące prąd, jak i sieci przesyłowe.

19:07, 15.11.2022

To najbardziej zmasowany ostrzał systemu energetycznego Ukrainy od początku wojny – oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko po wtorkowym ataku rakietowym sił rosyjskich na ukraińskie obiekty infrastruktury. Prądu pozbawionych jest 7 mln użytkowników sieci - dodał wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko.

19:05, 15.11.2022

Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych został powołany jesienią 2020 r. po rekonstrukcji rządu. Pierwotnie na czele komitetu stanął prezes PiS, wówczas wicepremier Jarosław Kaczyński, obecnie komitetem kieruje wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W skład komitetu wchodzą też ministrowie: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

19:04, 15.11.2022

Piotr Müller: wszelkie informacje, które zostaną przedstawione na komitecie zostaną przekazane opinii publicznej. Apeluję, aby do tego czasu nie publikować niepotwierdzonych informacji. Będziemy je komentować po posiedzeniu, które się właśnie zaczyna. 

Źródło: WP Wiadomości, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d24oicf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj