Trwa ładowanie...
d4irv2j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarła wdowa po Gustawie Herlingu-Grudzińskim

W Neapolu zmarła we wtorek w wieku 93 lat Lidia Croce, wdowa po pisarzu Gustawie Herlingu-Grudzińskim - poinformowała jej rodzina. Zmarła była córką wybitnego włoskiego filozofa i intelektualisty Benedetto Croce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lidia Croce
Lidia Croce (PAP/EPA, Fot: Paolo Giandotti)
d4irv2j

Urodzona w Neapolu Lidia Croce przez wiele lat prowadziła badania w archiwum swego ojca, opracowywała jego korespondencję, a wraz ze swą matką i siostrami założyła w 1955 roku Bibliotekę Benedetto Croce. Celem tej fundacji było utrzymanie i wykorzystanie bogatego księgozbioru filozofa w jej pierwotnej siedzibie oraz opracowanie wydań i przekładów jego dzieł.

Lidia Croce poznała Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 1944 roku w Sorrento na południu Włoch. Pisarz był wówczas młodym żołnierzem II Korpusu Polskiego; wkrótce potem wziął udział w bitwie pod Monte Cassino. Pobrali się w 1954 roku w Londynie, a rok później zamieszkali w jej rodzinnym Neapolu.

Po śmierci pisarza w 2000 roku Lidia Croce zajęła się porządkowaniem i katalogowaniem jego biblioteki i archiwum oraz edycją jego dzieł w Polsce, we Włoszech i w innych krajach. W 2011 roku w imieniu Fundacji Biblioteka Benedetto Croce podpisała z Biblioteką Narodową umowę dotyczącą cyfryzacji i przygotowania katalogu informatycznego archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Archiwum to zawiera rękopisy, korespondencję, wycinki prasowe, fotografie i filmy. Projekt ten zostanie ukończony w tym roku.

d4irv2j

26 kwietnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył wdowę po pisarzu Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu roli w relacjach kulturalnych między Włochami a Polską.

Dzieło matki kontynuuje jej córka, Marta Herling, która zajmuje się propagowaniem twórczości swego ojca i dziadka.

d4irv2j

Podziel się opinią

Share

d4irv2j

d4irv2j
Więcej tematów