Trwa ładowanie...
d3mzxev

Zmarła wdowa po Gustawie Herlingu-Grudzińskim

W Neapolu zmarła we wtorek w wieku 93 lat Lidia Croce, wdowa po pisarzu Gustawie Herlingu-Grudzińskim - poinformowała jej rodzina. Zmarła była córką wybitnego włoskiego filozofa i intelektualisty Benedetto Croce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lidia Croce
Lidia Croce (PAP/EPA, Fot: Paolo Giandotti)
d3mzxev

Urodzona w Neapolu Lidia Croce przez wiele lat prowadziła badania w archiwum swego ojca, opracowywała jego korespondencję, a wraz ze swą matką i siostrami założyła w 1955 roku Bibliotekę Benedetto Croce. Celem tej fundacji było utrzymanie i wykorzystanie bogatego księgozbioru filozofa w jej pierwotnej siedzibie oraz opracowanie wydań i przekładów jego dzieł.

Lidia Croce poznała Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 1944 roku w Sorrento na południu Włoch. Pisarz był wówczas młodym żołnierzem II Korpusu Polskiego; wkrótce potem wziął udział w bitwie pod Monte Cassino. Pobrali się w 1954 roku w Londynie, a rok później zamieszkali w jej rodzinnym Neapolu.

Po śmierci pisarza w 2000 roku Lidia Croce zajęła się porządkowaniem i katalogowaniem jego biblioteki i archiwum oraz edycją jego dzieł w Polsce, we Włoszech i w innych krajach. W 2011 roku w imieniu Fundacji Biblioteka Benedetto Croce podpisała z Biblioteką Narodową umowę dotyczącą cyfryzacji i przygotowania katalogu informatycznego archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Archiwum to zawiera rękopisy, korespondencję, wycinki prasowe, fotografie i filmy. Projekt ten zostanie ukończony w tym roku.

26 kwietnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył wdowę po pisarzu Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu roli w relacjach kulturalnych między Włochami a Polską.

Dzieło matki kontynuuje jej córka, Marta Herling, która zajmuje się propagowaniem twórczości swego ojca i dziadka.

d3mzxev

Podziel się opinią

Share
d3mzxev
d3mzxev
Więcej tematów