Zmarła profesor Zofia Żukowska
Po długiej, ciężkiej chorobie w Warszawie zmarła profesor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, długoletnia szefowa Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego Zofia Żukowska. Miała 81 lat.
Urodziła się 29 maja 1932 roku we Włocławku, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej.
W 1952 roku uzyskała dyplom stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie od 1953 pracowała w Katedrze Pedagogiki. W następnym ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim, który w 1963 roku przyznał jej stopień doktora nauk humanistycznych. W 1971 została kierownikiem Zakładu Pedagogiki bielańskiej uczelni, a w latach 1981-1984 jej dziekanem.
Na podstawie dorobku naukowego i monografii "Styl życia absolwentów uczelni wychowania fizycznego" uzyskała w 1979 roku stopień doktora habilitowanego nauk kultury fizycznej, a dziesięć lat później profesora nauk kultury fizycznej. W latach 1952-2002 przeszła wszystkie szczeble w hierarchii w zawodzie nauczyciela akademickiego, od asystenta do profesora.
Profesor Żukowska położyła ogromne zasługi na polu upowszechniania idei Fair Play, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym, w kraju i na arenie międzynarodowej. Uważana jest za twórczynię subdyscypliny, jaką jest pedagogika sportu.
Napisała wiele prac poświęconych tematyce pedagogiki i kultury fizycznej. Niedawno obchodziła jubileusz 60-lecia pracy naukowej. Przez ponad 35 lat przewodniczyła Klubowi Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a jej pracę zawsze wysoko oceniano zarówno w europejskim, jak i światowym ruchu Fair Play.
Była aktywnym członkiem Komisji Sportu Kobiet PKOl, Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet, Polskiej Akademii Olimpijskiej, członkiem indywidualnym Międzynarodowego Komitetu Fair Play i założycielką Europejskiego Ruchu Fair Play.
W bogatym dorobku naukowym miała wiele unikatowych opracowań dotyczących sportowej aktywności kobiet.
W 1994 roku uhonorowana została międzynarodowym trofeum Fair Play im. Pierre de Coubertina, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), trofeum Międzynarodowego Komitetu Warszawa - Sport i promocja olimpizmu (2009) oraz orderem Ecce Homo (2009), którym wyróżnia się tych, którzy swoją działalnością dowodzą prawdziwości słów: "Człowiek to brzmi dumnie".