Trwa ładowanie...
d134y46

Zmarła Melba Hernandez, "bohaterka kubańskiej rewolucji"

Melba Hernandez, wieloletnia sojuszniczka Fidela Castro będąca jednym z jego najbardziej oddanych dowódców w rewolucyjnej partyzantce, zwana bohaterką kubańskiej rewolucji, zmarła w wieku 92 lat - poinformowała rządowa gazeta "Granma".
Share
Melba Hernandez
Melba HernandezŹródło: PAP/EPA, Fot: Alejandro Ernesto
d134y46

"Pozostanie jedną z najwspanialszych i najbardziej ukochanych bojowniczek sprawy rewolucyjnej oraz niezniszczalnym wzorem kubańskiej kobiety" - podała gazeta będąca organem rządzących na wyspie komunistów.

Według "Granmy" Hernandez zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek na skutek komplikacji związanych z cukrzycą.

Urodzona w 1921 r. Hernandez była jedną z dwóch kobiet, obok Haydee Santamarii, które pomogły Fidelowi Castro w 1953 roku w ataku na koszary Moncada w Santiago na wschodzie Kuby. Atak, choć nieudany, uznaje się za początek rewolucji na Kubie przeciw skorumpowanej dyktaturze Fulgencio Batisty.

d134y46

Podobnie jak Castro i część jego bojowników, obie kobiety trafiły do więzienia. Po wcześniejszym wyjściu na wolność organizowały wiece poparcia dla więzionych rewolucjonistów oraz przemycały z więzienia i dystrybuowały pisma polityczne pisane przez Castro.

Pozostając w ciągłym kontakcie korespondencyjnym z Castro, Hernandez współdowodziła jego Ruchem 26 Lipca. Po uwolnieniu bojowników wyjechała wraz z nimi do Meksyku, gdzie współtworzyła partyzancką armię.

Po przejęciu władzy brała udział w tworzeniu Komunistycznej Partii Kuby i należała do jej Komitetu Centralnego; była też ambasadorem Kuby w Wietnamie i Kambodży. W późniejszych latach widywano ją na oficjalnych uroczystościach w towarzystwie jednego z braci Castro.

W 1997 r. otrzymała nagrodę w dziedzinie praw człowieka od libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, sojusznika Kuby, a w 2007 r. Uniwersytet w Hawanie przyznał jej honorowy doktorat ze stosunków międzynarodowych.

Jak podała "Granma", urna z prochami Hernandez zostanie pochowana na cmentarzu, na którym spoczywają pozostali uczestnicy ataku na koszary Moncada.

d134y46

Podziel się opinią

Share
d134y46
d134y46
Więcej tematów