Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rewolucja
10-03-2014 (16:55)

Zmarła Melba Hernandez, "bohaterka kubańskiej rewolucji"

Melba Hernandez, wieloletnia sojuszniczka Fidela Castro będąca jednym z jego najbardziej oddanych dowódców w rewolucyjnej partyzantce, zwana bohaterką kubańskiej rewolucji, zmarła w wieku 92 lat - poinformowała rządowa gazeta "Granma".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Melba Hernandez
Melba Hernandez (PAP/EPA, Fot: Alejandro Ernesto)
WP

"Pozostanie jedną z najwspanialszych i najbardziej ukochanych bojowniczek sprawy rewolucyjnej oraz niezniszczalnym wzorem kubańskiej kobiety" - podała gazeta będąca organem rządzących na wyspie komunistów.

Według "Granmy" Hernandez zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek na skutek komplikacji związanych z cukrzycą.

Urodzona w 1921 r. Hernandez była jedną z dwóch kobiet, obok Haydee Santamarii, które pomogły Fidelowi Castro w 1953 roku w ataku na koszary Moncada w Santiago na wschodzie Kuby. Atak, choć nieudany, uznaje się za początek rewolucji na Kubie przeciw skorumpowanej dyktaturze Fulgencio Batisty.

WP

Podobnie jak Castro i część jego bojowników, obie kobiety trafiły do więzienia. Po wcześniejszym wyjściu na wolność organizowały wiece poparcia dla więzionych rewolucjonistów oraz przemycały z więzienia i dystrybuowały pisma polityczne pisane przez Castro.

Pozostając w ciągłym kontakcie korespondencyjnym z Castro, Hernandez współdowodziła jego Ruchem 26 Lipca. Po uwolnieniu bojowników wyjechała wraz z nimi do Meksyku, gdzie współtworzyła partyzancką armię.

Po przejęciu władzy brała udział w tworzeniu Komunistycznej Partii Kuby i należała do jej Komitetu Centralnego; była też ambasadorem Kuby w Wietnamie i Kambodży. W późniejszych latach widywano ją na oficjalnych uroczystościach w towarzystwie jednego z braci Castro.

W 1997 r. otrzymała nagrodę w dziedzinie praw człowieka od libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, sojusznika Kuby, a w 2007 r. Uniwersytet w Hawanie przyznał jej honorowy doktorat ze stosunków międzynarodowych.

WP

Jak podała "Granma", urna z prochami Hernandez zostanie pochowana na cmentarzu, na którym spoczywają pozostali uczestnicy ataku na koszary Moncada.

Polub WP Wiadomości
WP
WP