Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
film
14-06-2014 (03:01)

Zmarła Carla Laemmle, aktorka kina niemego

W wieku 104 lata zmarła w Los Angeles Carla Laemmle, jedna z ostatnich żyjących aktorek kina niemego - poinformował dziennik "Los Angeles Times", powołując się na rodzinę artystki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Carla Laemmle
Carla Laemmle (AFP, Fot: VALERIE MACON)
WP

Carla Laemmle urodziła się w Chicago w rodzinie o korzeniach żydowskich i niemieckich. Jej wuj, Carl Laemmle, był pionierem amerykańskiego przemysłu filmowego i założycielem studia Universal Pictures, a ona sama jeszcze do połowy lat 30. mieszkała na terenie tej wytwórni.

Na ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 1925 roku w filmie "Upiór w operze". Później zagrała jeszcze w kilku innych niemych filmach, m.in. w "Chacie wuja Toma". Jej pierwszym filmem dźwiękowym był "Dracula" z 1931 roku.

W 1939 roku przerwała swą karierę artystyczną - i to na bardzo długo. Na ekrany powróciła dopiero w wieku 92 lat w filmie "The Vampire Hunters Club". Na planie filmowym pojawiała się niemal do końca swego życia.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP