ycipk-49335u
ycipk-49335u
IAR

Zmarł znany reżyser teatralny Henryk Baranowski

Już za życia był legendą. Czarował nas swoją wyobraźnią i talentem. Był reżyserem, od zawsze związany teatrem. Dziś, w wieku 70 lat, po długiej i bardzo ciężkiej chorobie, zmarł Henryk Baranowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-49335u

Tę smutną wiadomość przekazał nam dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Wspominał zmarłego jako legendę teatru europejskiego i dyrektora bardzo wielu teatrów w Polsce, a ostatnio Teatru Śląskiego w Katowicach. Janusz Kukuła dodał, że odejście Henryka Baranowskiego jest wielką stratą dla całej kultury europejskiej.

Podkreślił że zmarły był człowiekiem wielkiego formatu, który stworzył swój własny, jedyny w swoim rodzaju, język teatralny. Janusz Kukuła mówił też, że Henryk Baranowski reżyserował właściwie w całej Europie oraz stwierdził, że jego strata na pewno odbije się echem po całym świecie, bo zostawił wielki, piękny ślad w kulturze europejskiej. Janusz Kukuła dodał, że bez Henryka Baranowskiego teatr polski i europejski będzie znacznie uboższy.

Janusz Kukuła przypomniał także, że Henryk Baranowski czarował również radiosłuchaczy. We współpracy z Polskim Radiem wyreżyserował wiele ważnych słuchowisk. Wśród adaptowanych powieści były utwory Jamesa Joyce'a, Thomasa Bernharda i Anny Burzyńskiej.

ycipk-49335u
Polub WP Wiadomości
ycipk-49335u
ycipk-49335u