ycipk-1mv34l
ycipk-1mv34l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Władysław M. Turski współtwórca Polskiego Towarzystwa Informatycznego

Zmarł prof. Władysław M. Turski, pierwszy prezes i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Informatycznego, autor książek informatycznych oraz programów do pierwszych polskich komputerów. W październiku skończyłby 75 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1mv34l

Jak poinformował Andrzej Horodeński, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Władysław M. Turski zmarł 18 lipca 2013 roku.

Prof. Turski był autorem książek informatycznych i felietonistą dwutygodnika informatycznego Teleinfo oraz miesięcznika popularno-naukowego Wiedza i Życie. Brał udział we wprowadzeniu w 1966 roku na komputerze Urał-2 dalekopisowego systemu bieżącej analizy danych ze stacji obserwacyjnych w krajach RWPG i obliczania na tej podstawie efemeryd satelitów Ziemi. Współtworzył także system operacyjny SODA dla polskiego komputera Odra 1204.

Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i jego pierwszym prezesem w latach 1981-1987, jak również członkiem Królewskiej Akademii Inżynierii i Brytyjskiego Towarzystwa Informatycznego, w którym został wyróżniony w 1989 roku tytułem "Distinguished fellow". Był odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

ycipk-1mv34l

Władysław M. Turski urodził się 17 października 1938 roku w Krakowie. W 1960 roku ukończył astronomię na Moskiewskim Uniwersytecie im. M.W. Łomonosowa. Rok później rozpoczął prace w Centrum Obliczeniowym Polskiej Akademii Nauk (które później zostało przekształcone w Instytut Podstaw Informatyki PAN). W 1962 roku został doktorem nauk matematyczno-fizycznych na Uniwersytecie Warszawskim, a od 1972 roku pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych MERA, który trzy lata później przekształcony został w Instytut Informatyki UW.

Prof. Władysław Turski uważany jest za jednego z ojców polskiej informatyki. Członkowie Polskiego Towarzystwa Informatycznego we wspomnieniach umieszczonych na stronie internetowej PTI używają określenia "kolega" i podkreślają, że zawsze prosił, aby członkowie Towarzystwa zwracali się do siebie w ten właśnie sposób, niezależnie od posiadanego tytułu naukowego.

Polub WP Wiadomości
ycipk-1mv34l
ycipk-1mv34l