Trwa ładowanie...
d3npss3
d3npss3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Władysław M. Turski współtwórca Polskiego Towarzystwa Informatycznego

Zmarł prof. Władysław M. Turski, pierwszy prezes i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Informatycznego, autor książek informatycznych oraz programów do pierwszych polskich komputerów. W październiku skończyłby 75 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3npss3

Jak poinformował Andrzej Horodeński, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Władysław M. Turski zmarł 18 lipca 2013 roku.

Prof. Turski był autorem książek informatycznych i felietonistą dwutygodnika informatycznego Teleinfo oraz miesięcznika popularno-naukowego Wiedza i Życie. Brał udział we wprowadzeniu w 1966 roku na komputerze Urał-2 dalekopisowego systemu bieżącej analizy danych ze stacji obserwacyjnych w krajach RWPG i obliczania na tej podstawie efemeryd satelitów Ziemi. Współtworzył także system operacyjny SODA dla polskiego komputera Odra 1204.

Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i jego pierwszym prezesem w latach 1981-1987, jak również członkiem Królewskiej Akademii Inżynierii i Brytyjskiego Towarzystwa Informatycznego, w którym został wyróżniony w 1989 roku tytułem "Distinguished fellow". Był odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

d3npss3

Władysław M. Turski urodził się 17 października 1938 roku w Krakowie. W 1960 roku ukończył astronomię na Moskiewskim Uniwersytecie im. M.W. Łomonosowa. Rok później rozpoczął prace w Centrum Obliczeniowym Polskiej Akademii Nauk (które później zostało przekształcone w Instytut Podstaw Informatyki PAN). W 1962 roku został doktorem nauk matematyczno-fizycznych na Uniwersytecie Warszawskim, a od 1972 roku pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych MERA, który trzy lata później przekształcony został w Instytut Informatyki UW.

Prof. Władysław Turski uważany jest za jednego z ojców polskiej informatyki. Członkowie Polskiego Towarzystwa Informatycznego we wspomnieniach umieszczonych na stronie internetowej PTI używają określenia "kolega" i podkreślają, że zawsze prosił, aby członkowie Towarzystwa zwracali się do siebie w ten właśnie sposób, niezależnie od posiadanego tytułu naukowego.

d3npss3

Podziel się opinią

Share

d3npss3

d3npss3
Więcej tematów