Zmarł wieloletni dyrektor CSW Wojciech Krukowski

Nie żyje wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Wojciech Krukowski - poinformował rzecznik resortu kultury Maciej Babczyński. - On stworzył całkowicie nową instytucję kultury - wspomina Krukowskiego kuratorka Milada Ślizińska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojciech Krukowski
Wojciech Krukowski (PAP, Fot: Andrzej Rybczyński)
WP

Zanim w 1985 r. na Zamku Ujazdowskim otworzono Centrum Sztuki Współczesnej, według Ślizińskiej "nikt nie wiedział, co z tym miejscem zrobić". - Najpierw miała tam być siedziba Paktu Warszawskiego, potem ktoś wpadł na pomysł, żeby to było muzeum znaczków. W końcu bardzo zapuszczony budynek oddano artystom. Pracowałam tam przez 20 lat i widziałam, jak zamek się zmieniał. W latach 90. stał się niezwykle istotnym miejscem dla artystów i publiczności. Gdy w pewnym momencie ktoś zaproponował zamknięcie zamku, artyści i publiczność stanęli za nim murem - powiedziała Ślizińska.

- Interdyscyplinarność stała się siłą tego miejsca - podkreśliła. - Wojtek zrobił rzecz szalenie ciekawą. Stworzył całkowicie nową instytucję kultury, gdzie pod jednym dachem mówi się o różnych dziedzinach sztuki współczesnej, o sztukach wizualnych, performance, kinie, literaturze - zaznaczyła kuratorka.

Według niej Krukowski "nie bał się inicjatyw". - Był zawsze otwarty, dzięki temu program centrum był bardzo dynamiczny. Wojtek uważał, że to powinno być takie miejsce, gdzie się przychodzi i rozmawia. Myślę, że to się udało - mówiła kuratorka.

WP

Krukowski (ur. 1944 r.) kierował Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie od 1990 r. W 2009 r. zdecydował się odejść na emeryturę. - Moja kadencja bardzo się wydłużyła, nie planowałem tak długiego zajmowania tej funkcji. Jednak poczucie, że nie zrobiłem wszystkiego, co planowałem, powodowało, że postanawiałem zostać rok, potem kolejny i następny - tłumaczył decyzję o swoim ustąpieniu.

Przed odejściem z CSW został odznaczony przez ministra kultury medalem Gloria Artis.

Na emeryturze Krukowski poświęcił się działalności grupy teatralnej Akademia Ruchu, którą sam założył w 1973 r. Pozostawał jej reżyserem i dyrektorem artystycznym do końca życia. Akademia Ruchu działa na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu.

Krukowski studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1964-1970. W latach 80. był zaangażowany w ruch kultury niezależnej. W 1987 r. stworzył magazyn artystyczny "Obieg", którego początkowo był współredaktorem.

WP

W CSW był kuratorem wielu wystaw, m.in. wystawy międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej.

Krukowskiego na stanowisku szefa CSW zastąpił włoski kurator i krytyk sztuki Fabio Cavallucci, który w 2010 r. zwyciężył w międzynarodowym konkursie na to stanowisko.

Polub WP Wiadomości
WP
WP