PolskaZmarł twórca kultowych polskich seriali

Zmarł twórca kultowych polskich seriali

W wieku 81 lat zmarł reżyser Paweł Komorowski, twórca serialu "Przygody pana Michała" oraz filmów "Oko proroka" i "Syzyfowe prace" - poinformował zastępca dyrektora byłego Studia Filmowego OKO w Warszawie, Jan Włodarczyk.

Zmarł twórca kultowych polskich seriali
Źródło zdjęć: © PAP | CAf - Cezary Pecold

Komorowski urodził się 14 sierpnia 1930 r. w Warszawie. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Na początku swojej kariery współpracował m.in. z Jerzym Kawalerowiczem - był drugim reżyserem na planie jego filmu "Pociąg" z 1959 r.

W 1960 r. Komorowski zrealizował film "Szklana góra", w którym przedstawił dzieje młodego robotnika z kamieniołomów, zakochanego w lekarce. Kolejne tytuły w dorobku Komorowskiego to: "Czerwone berety" (1962), "Pięciu" (1964), "Sobótki" (1965), "Ściana czarownic" (1966), "Stajnia na Salwatorze" (1967), "Ostatni po Bogu" (1968).

W 1969 r. powstał serial w reżyserii Komorowskiego "Przygody pana Michała", z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej. Była to telewizyjna wersja filmu "Pan Wołodyjowski", wyreżyserowanego przez Jerzego Hoffmana na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza (między filmem a serialem były pewne różnice obsadowe).

Komorowski dał się poznać publiczności także m.in. jako reżyserów filmów: "Przystań" (1970), "Kocie ślady" (1971), "Brylanty pani Zuzy" (1971), "Ptaki, ptakom" (1976), "Szarada" (1977), "Elegia" (1979).

W 1982 r. nakręcił film kostiumowy "Oko proroka" (była to koprodukcja polsko-bułgarska), przygodową opowieść z akcją osadzoną w XVII wieku. Ważną rolę w tej historii odgrywał bezcenny diament, którego posiadaczem stał się kilkunastoletni chłopiec, Hanusz. Dwa lata później Komorowski wyreżyserował sequel tego filmu, "Przeklęte oko proroka". Obraz ten był produkcją Studia Filmowego OKO. Powstał ponadto (w 1985 r.) serial telewizyjny "Oko proroka, czyli Hanusz Bystry i jego przygody".

Komorowski wyreżyserował także, w latach 1998-2000, serial "Syzyfowe prace" oraz film kinowy pod tym samym tytułem, na podstawie powieści Stefana Żeromskiego.

- Przez pierwsze piętnaście lat swej kariery Paweł Komorowski związany był ze Studiem Filmowym Kadr, kierowanym przez Jerzego Kawalerowicza. Po 1969 roku, gdy po wydarzeniach marcowych rozwiązano stare zespoły filmowe, Komorowski związał się z zespołem Silesia w Katowicach i działał w nim do 1983 roku. Potem, gdy na gruzach Silesii powstało OKO, Komorowski związał się z tym zespołem; pozostał w nim aż do emerytury" - wspominał Jan Włodarczyk.

Jak przypomniał Włodarczyk, Komorowski od lat mieszkał w Zakopanem. Zmarł w poniedziałek 28 listopada. Pogrzeb artysty odbędzie się 2 grudnia w Zakopanem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)