Zmarł Tadeusz Jedynak, legendarny działacz "S"
Zmarł Tadeusz Jedynak, działacz śląsko-dąbrowskiej Solidarności, sygnatariusz porozumień jastrzębskich w 1980 r., uczestnik opozycji antykomunistycznej, były poseł na Sejm RP I i II kadencji,
Jedynak zmarł nad ranem w Sosnowcu. Miał 68 lat . Od kilku miesięcy walczył z chorobą, w lutym przeszedł skomplikowaną operację.
Pochodził z Niesadnej koło Garwolina, w Płocku skończył technikum budowlane. W latach 70. XX w. przeniósł się na Śląsk, został górnikiem w kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju. W 1980 r. stał się jednym z przywódców strajku w kopalni "Manifest Lipcowy". Został wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz sygnatariuszem Porozumienia Jastrzębskiego, podpisanego przez komisję rządową oraz Komitet Strajkowy we wrześniu 1980 r.
Po legalizacji „Solidarności” wszedł w skład prezydium Międzyzakładowej Komisji Robotniczej Jastrzębie. W stanie wojennym został internowany i osadzony w Zakładzie Karnym w Łupkowie. Jednocześnie został zwolniony z pracy.
Z internowania zwolniono go 23 grudnia 1982 r. Po wyjściu na wolność zaangażował się w działalność opozycyjną. Przewodniczył podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Został ponownie aresztowany w czerwcu 1985 r. Odzyskał wolność na mocy amnestii z września 1986 r. Znalazł zatrudnienie w „FADOM-ie” w Żorach.
W lipcu 1988 r. wyjechał do Australii. Do kraju wrócił już w sierpniu tego roku, na wieść o strajkach w jastrzębskich kopalniach. Udało mu się przedostać do KWK „Manifest Lipcowy”, gdzie przyłączył się do strajku.
W 1989 był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu w podzespole górniczym. Został wybrany posłem na Sejm z listy Solidarności (w latach 1991-1993), potem reprezentował jako poseł Unię Pracy (1993-1997).
Pracował m.in. w Totalizatorze Sportowym, w PZU Życie, był od 2001 r. członkiem Komisji Rewizyjnej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Zajmował się też pomocą Polakom na Wschodzie.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Londyn 1988) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).
Źródło: tysol.pl. netgg.pl