Trwa ładowanie...
ycipk-49xv8g
ycipk-49xv8g
tad

Zmarł Tad Szulc - weteran amerykańskiego dziennikarstwa

Tad Szulc, weteran dziennikarstwa amerykańskiego, zmarł w poniedziałek w wieku 74 lat w wyniku choroby nowotworowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-49xv8g

Tad Szulc urodził się w 1926 roku w Warszawie. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał z Brazylii, dokąd uciekł wraz z rodziną z okupowanej Warszawy w 1940 roku. Był wybitnym amerykańskim dziennikarzem i publicystą. Jako korespondent zagraniczny dziennika The New York Times w latach 1955-1972 relacjonował wydarzenia z ponad pięćdziesięciu krajów. Często podróżował z prezydentami Kennedym i Nixonem, papieżami Pawłem VI i Janem Pawłem II.

Jego najbardziej znanym wyczynem było odkrycie planowanej inwazji w Zatoce Świń na Kubie w 1961 roku. Był wówczas dziennikarzem "The New York Times" - w którym przepracował 20 lat - i przygotował materiał o 6 tysiącach uchodźców z Kuby, przygotowanych do inwazji na wyspę dla obalenia Fidela Castro.

Tad Szulc zrezygnował z pracy w The New York Times w 1973 r. Poświęcił się pisaniu książek. Napisał wiele znakomitych i nagradzanych książek, m.in. głośne biografie Fidela Castro i Jana Pawła II.

ycipk-49xv8g

W 1998 roku Tad Szulc przeszedł operację na otwartym sercu, a rok później został poddany operacji raka kręgosłupa. W lipcu 2000 roku stwierdzono u niego przerzuty nowotworu na wątrobę i oba płuca.(mon)

* Zobacz także* :
WP - książki: * Tad Szulc Zabić papieża*

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-49xv8g

ycipk-49xv8g
ycipk-49xv8g