Zmarł Stephane Hessel, pisarz i dyplomata, autor "Czasu oburzenia!"
Stephane Hessel, francuski pisarz, dyplomata, działacz ruchu oporu, zmarł w nocy z wtorku na środę - poinformowała jego żona Christiane Hessel-Chabry. Autor krytycznej wobec globalizacji książki "Czas oburzenia!" miał 95 lat.
Hessel był synem niemieckiego pisarza Franza Hessela i niemieckiej dziennikarki Heleny Grund. Urodził się w 1917 roku w Berlinie. W roku 1924 przeniósł się z rodzicami i bratem do Paryża. W 1937 uzyskał obywatelstwo francuskie.
W czasie wojny działał we francuskim ruchu oporu, do którego przyłączył się jako student. Od 1944 roku służył jako łącznik między grupami francuskiego ruchu oporu i centralą w Londynie. Wkrótce został złapany przez okupujących Francję Niemców i wysłany do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Buchenwald, skąd po kilku próbach udało mu się uciec i przedostać do Paryża.
Po wojnie został dyplomatą. Współpracował przy redagowaniu tekstu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ogłoszonej w 1948 roku przez ONZ. Był później ambasadorem Francji przy ONZ w Genewie. Za czasów socjalistycznego prezydenta Francois Mitterranda (1981-1995) pracował w MSZ.
Opublikowany w 2010 roku "Czas oburzenia!", liczący zaledwie 32 strony, wywołał duże poruszenie. Książka wydana w milionach egzemplarzy stała się swego rodzaju biblią przeciwników globalizacji i zwolenników ruchu Occupy-Wall Street. Sprzeciwiał się w niej rosnącej przepaści miedzy biednymi a bogatymi na świecie. Chciał pobudzić młodych ludzi do takiego zapału, jaki mieli ludzie, którzy walczyli z nazizmem.