Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
śmierć
08-03-2013 (13:05)

Zmarł Stanisław Głąbiński, wieloletni dziennikarz PAP

Stanisław Głąbiński, wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, redaktor Redakcji Zagranicznej - zmarł nad ranem w Warszawie. Miał 89 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Stanisław Głąbiński, wieloletni dziennikarz PAP
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
WP

Stanisław Głąbiński był dziennikarzem PAP - od 1952 roku do lat 90. - publicystą, pisarzem, tłumaczem. Jako korespondent Agencji relacjonował dramatyczne wydarzenia rewolucji węgierskiej 1956 roku, opisywał rewolucję kulturalną w Chinach; przez wiele lat był korespondentem PAP w USA: w latach 1967-70 w Nowym Jorku, a w latach 1977-1983 w Waszyngtonie.

Autor wielu książek, m.in. "Notatki z Chin", "Azja patrzy na Chiny", "Mao i inni", "Ci wspaniali z rodu Kennedych" czy "Niechciana wojna Ameryki". Świat z perspektywy reportera agencyjnego pokazał w książce "PAP w herbie".

W latach 1989-2004 zajmował się głównie tłumaczeniami z angielskiego, przełożył m.in. "Dyplomację" Henry'ego Kissingera.

WP

Wydał też ostatnie zapiski swego ojca Stanisława Głąbińskiego, prawnika i polityka, wicepremiera w rządzie Witosa, aresztowanego we Lwowie przez NKWD, zmarłego w 1941 r. w więzieniu w Charkowie. Jemu, ale też własnym losom, poświęcił książkę "W cieniu ojca".

Polub WP Wiadomości
WP
WP