Trwa ładowanie...
dp726ku

Zmarł słynny kreator mody Andre Courreges, miał 92 lata

• Nie żyje kreator mody, malarz i rzeźbiarz Andre Courreges • Założyciel domu "haute couture" Courreges miał 92 lata
Share
Andre Courreges w 1968 roku
Andre Courreges w 1968 rokuŹródło: PAP/DPA
dp726ku

Andre Courreges był z wykształcenia inżynierem, ponieważ rodzina nie pozwoliła mu podjąć studiów związanych ze sztuką. Interesował się jednak architekturą i rysunkiem, a po wojnie zamieszkał w Paryżu, gdzie trafił do szkoły krawiectwa.

Pracował przez 10 lat w słynnym domu mody Balenciaga. W 1961 roku założył własną firmę, która w ciągu dwóch lat zyskała wielką popularność i zasłynęła jako dom "haute couture" Courreges.

W latach 90. Courreges przeszedł na emeryturę jako wielki krawiec i poświęcił się malarstwu, rzeźbie oraz filii swego domu mody, firmie Courreges Energie, produkującej elektryczny samochód Courreges Zooop. Stworzyła go żona projektanta Coqueline Courreges, która w latach 90. przejęła też kierowanie domem mody.

Courreges tworzył kreacje inspirowane modernizmem i futuryzmem, technologią i architekturą; nazywany był "Le Corbusierem haute couture".

Jak poinformowała firma Courreges, jej założyciel zmarł w swym domu w Neuilly-sur-Seine "po długiej, trwającej ponad 30 lat walce z chorobą Parkinsona".

dp726ku

Podziel się opinią

Share
dp726ku
dp726ku
Więcej tematów