Trwa ładowanie...

Zmarł słynny kreator mody Andre Courreges, miał 92 lata

• Nie żyje kreator mody, malarz i rzeźbiarz Andre Courreges
• Założyciel domu "haute couture" Courreges miał 92 lata

Share
Zmarł słynny kreator mody Andre Courreges, miał 92 lata
Źródło: PAP/DPA
d1f7d92

Andre Courreges był z wykształcenia inżynierem, ponieważ rodzina nie pozwoliła mu podjąć studiów związanych ze sztuką. Interesował się jednak architekturą i rysunkiem, a po wojnie zamieszkał w Paryżu, gdzie trafił do szkoły krawiectwa.

Pracował przez 10 lat w słynnym domu mody Balenciaga. W 1961 roku założył własną firmę, która w ciągu dwóch lat zyskała wielką popularność i zasłynęła jako dom "haute couture" Courreges.

d1f7d92

W latach 90. Courreges przeszedł na emeryturę jako wielki krawiec i poświęcił się malarstwu, rzeźbie oraz filii swego domu mody, firmie Courreges Energie, produkującej elektryczny samochód Courreges Zooop. Stworzyła go żona projektanta Coqueline Courreges, która w latach 90. przejęła też kierowanie domem mody.

Courreges tworzył kreacje inspirowane modernizmem i futuryzmem, technologią i architekturą; nazywany był "Le Corbusierem haute couture".

Jak poinformowała firma Courreges, jej założyciel zmarł w swym domu w Neuilly-sur-Seine "po długiej, trwającej ponad 30 lat walce z chorobą Parkinsona".

d1f7d92

Podziel się opinią

Share
d1f7d92
d1f7d92
Więcej tematów