ŚwiatZmarł Robert Muczynski, amerykański kompozytor polskiego pochodzenia

Zmarł Robert Muczynski, amerykański kompozytor polskiego pochodzenia

Robert Muczynski, amerykański kompozytor polskiego pochodzenia, zmarł po ciężkiej chorobie w swoim domu w Tuscon, w Arizonie, na południowym zachodzie USA - poinformował jego bliski przyjaciel, dyrygent Richard Wyszynski. W chwili śmierci miał 81 lat.

Kompozycje muzyka, głównie na fortepian i instrumenty dęte, rozpowszechnione są na całym świecie.

Robert Muczynski urodził się 19 marca 1929 r. w Chicago. Jego dziadek ze strony ojca wyemigrował z Warszawy do USA w 1910 r. Matka Muczynskiego pochodziła ze Słowacji. Sam kompozytor, który nie mówił po polsku, często podkreślał swoje polskie korzenie.

Rodzice szybko odkryli muzyczne uzdolnienia syna i wysłali go w wieku pięciu na lekcje gry na pianie. W 1947 r. rozpoczął studia z zakresu kompozycji i fortepianu na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu DePaul w Chicago. Tam poznał Aleksandra Czeriepnina, który stał się jego najważniejszym nauczycielem i mentorem. W 1952 roku Muczynski uzyskał tytuł magistra.

W wieku 29 lat zadebiutował jako kompozytor, dając swój pierwszy fortepianowy koncert w prestiżowej Carnegie Recital Hall w Nowym Jorku. W 1956 roku Robert Muczynski objął katedrę gry na fortepianie w Loras College w Dubuque w stanie Iowa, gdzie wykładał przez kolejne trzy lata. W 1965 r. rozpoczął prace na wydziale kompozycji Uniwersytetu Arizona w Tuscon, z którym związany był aż do przejścia na emeryturę w 1988 r.

Od początku lat 60. XX wieku kompozycje Muczynskiego zdobywały nagrody i wyróżnienia na światowych konkursach. W 1961 r. zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Nicei za Sonatę na flet i pianino (Sonata for Flute and Piano op. 14). To właśnie wtedy zwrócił na niego uwagę Jean Pierre Rampla, słynny francuski flecista.

- Muczynski nigdy nie podążał za modą. Jego muzyka charakteryzuje się prostotą, przejrzystością - mówił dyrygent i recenzent muzyczny Richard Wyszynski.

W 1982 r. Robert Muczynski został nominowany do Nagrody Pulitzera za Koncert na saksofon altowy i orkiestrę kameralną (Concerto for Alto Saxophone and Chamber Orchestra).

Do najbardziej znanych jego utworów należą: Sonata (1970), Koncert na saksofon altowy (1981), Trzy tria fortepianowe (1967, 1975, 1988), Time Pieces (1983) na klarnet i fortepian oraz Trzy sonaty (1956, 1966, 1974) i krótsze utwory na fortepian.

Muczynski skomponował także muzykę do 9 nagrodzonych filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez Wydział Filmu na Uniwersytecie Arizona ("The Great Unfenced", "Yankee Painter", "American Realists", "Cajititlan", "The Clowns Never Laugh", "Terra Sancta: A Film of Israel", "Bellota: A Story of Roundup" i "Journey Through Eden").

Kompozycje Muczynskiego rozbrzmiewają nie tylko w salach koncertowych w USA, ale także w Europie, Azji, Australii i Meksyku.

W USA koncertował z orkiestrami symfonicznymi Chicago, Cincinnati, Tuscon i Minnesoty, a także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Waszyngtonie.

Jego prace znajdują się w stałej kolekcji Uniwersytetu Teksańskiego w Austin (Center for American Music: Robert Muczynski Collection).

Joanna Trzos

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)