WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł prof. Wiesław Lang - znawca teorii i filozofii prawa

W wieku 84 lat zmarł 31 grudnia 2012 r. wybitny znawca teorii i filozofii prawa prof. Wiesław Lang z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - poinformowało centrum informacji uczelni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Lang urodził się 18 czerwca 1928 r. we Lwowie. W 1951 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie też rozpoczął pracę. Na krakowskiej uczelni w 1958 r. obronił doktorat, a w 1965 r. uzyskał habilitację.

Naukowiec w 1965 r. przeniósł się na Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W latach 1965-1998 kierował Katedrą Teorii Państwa i Prawa, a w latach 1987-1991 był też dyrektorem Instytut Nauk Prawno-Ustrojowych. W latach 1966-69 był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UMK. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1975 r., a w 1987 r. został mianowany profesorem zwyczajnym. Na emeryturę przeszedł w 1998 r.

Zainteresowania badawcze prof. Langa dotyczyły takich sfer, jak filozofia i teoria prawa, prawo i moralność, podmiotowość prawna, prawa podmiotowe, państwo prawa i praworządność.

WP

Prof. Lang był członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, w latach 1974-78 był członkiem Komisji Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Uczestniczył w pracach redakcji miesięcznika "Państwo i Prawo", a także był członkiem zespołu doradczego pisma naukowego "Archiv fuer Sozialund Rechtsphilosophie" w Stuttgarcie. Zasiadał też w Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych.

Był autorem około 100 prac naukowych, w tym, ośmiu książek, m.in. podręcznika "Teoria państwa i prawa", "Obowiązywanie prawa", "Prawo i moralność", "Prawne problemy ludzkiej prokreacji".

Polub WP Wiadomości
WP
WP