Trwa ładowanie...

Zmarł producent George Martin, tzw. piąty Beatles

• O śmierci Martina poinformował Ringo Starr • Producent muzyczny i aranżer miał 90 lat • Przez 50 lat kariery wyprodukował ponad 700 płyt • Zaaranżował większość nagrań zespołu The Beatles
Share
George Martin
George MartinŹródło: PAP/EPA, Fot: PAUL BUCK
d31fbdi

W wieku 90 lat zmarł producent muzyczny i aranżer sir George Martin, nazywany "piątym Beatlesem" - poinformował na Twitterze były perkusista tej legendarnej brytyjskiej grupy Ringo Starr.

"Boże bądź miłościw George'owi Martinowi, pokoju i miłości dla Judy (jego żony) i jego rodziny (...) George, będzie nam cię brakowało" - napisał Starr. - Dziękuję za całą miłość i dobroć, George. Pokój i miłość".

Urodzony w Londynie w 1926 roku Martin był producentem muzycznym, kompozytorem, dyrygentem, muzykiem i aranżerem. W sumie przez 50 lat kariery wyprodukował ponad 700 płyt. Współpracował z brytyjskimi grupami Gerry and the Pacemakers oraz Ultravox, a także z Shirley Bassey i Cillą Black. Wyprodukował i zaaranżował większość nagrań zespołu The Beatles.

d31fbdi

Pracę jako producent Martin rozpoczął w latach 50. XX wieku w wytwórni Parlophone, oddziale EMI zajmującym się muzyką poważną. W 1955 roku został jej dyrektorem.

Pracę z The Beatles zaczął w roku 1962, po przesłuchaniu taśm odrzuconych przez Decca Records. Do dziś decyzja firmy jest nazywana największą pomyłką w historii fonografii.

W wielu utworach Beatlesów Martin grał na różnych instrumentach, w tym na fortepianie i trąbce; dyrygował orkiestrą. Jest autorem ścieżki muzycznej do filmu "Yellow Submarine".

W 1999 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 1988 roku za zasługi dla przemysłu muzycznego został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE), a w 1996 roku otrzymał tytuł szlachecki.

d31fbdi

Podziel się opinią

Share
d31fbdi
d31fbdi
Więcej tematów