Trwa ładowanie...
d3dj5hu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł producent George Martin, tzw. piąty Beatles

• O śmierci Martina poinformował Ringo Starr
• Producent muzyczny i aranżer miał 90 lat
• Przez 50 lat kariery wyprodukował ponad 700 płyt
• Zaaranżował większość nagrań zespołu The Beatles
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
George Martin
George Martin (PAP/EPA, Fot: PAUL BUCK)
d3dj5hu

W wieku 90 lat zmarł producent muzyczny i aranżer sir George Martin, nazywany "piątym Beatlesem" - poinformował na Twitterze były perkusista tej legendarnej brytyjskiej grupy Ringo Starr.

"Boże bądź miłościw George'owi Martinowi, pokoju i miłości dla Judy (jego żony) i jego rodziny (...) George, będzie nam cię brakowało" - napisał Starr. - Dziękuję za całą miłość i dobroć, George. Pokój i miłość".

Urodzony w Londynie w 1926 roku Martin był producentem muzycznym, kompozytorem, dyrygentem, muzykiem i aranżerem. W sumie przez 50 lat kariery wyprodukował ponad 700 płyt. Współpracował z brytyjskimi grupami Gerry and the Pacemakers oraz Ultravox, a także z Shirley Bassey i Cillą Black. Wyprodukował i zaaranżował większość nagrań zespołu The Beatles.

d3dj5hu

Pracę jako producent Martin rozpoczął w latach 50. XX wieku w wytwórni Parlophone, oddziale EMI zajmującym się muzyką poważną. W 1955 roku został jej dyrektorem.

Pracę z The Beatles zaczął w roku 1962, po przesłuchaniu taśm odrzuconych przez Decca Records. Do dziś decyzja firmy jest nazywana największą pomyłką w historii fonografii.

W wielu utworach Beatlesów Martin grał na różnych instrumentach, w tym na fortepianie i trąbce; dyrygował orkiestrą. Jest autorem ścieżki muzycznej do filmu "Yellow Submarine".

W 1999 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 1988 roku za zasługi dla przemysłu muzycznego został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE), a w 1996 roku otrzymał tytuł szlachecki.

d3dj5hu

Podziel się opinią

Share

d3dj5hu

d3dj5hu
Więcej tematów