Trwa ładowanie...
ycipk-4bhic4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Pete Seeger, amerykański piosenkarz i działacz polityczny

Pete Seeger - amerykański piosenkarz i działacz polityczny, przedstawiciel muzyki folkowej i pionier protest songu - zmarł w poniedziałek w wieku 94 lat w nowojorskim szpitalu. W chwili śmierci była przy nim rodzina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pete Seeger
Pete Seeger (PAP/EPA, Fot: Skip Bolen)
ycipk-4bhic4

Najbardziej znane piosenki, których był twórcą lub współtwórcą, to m.in. "If I Had a Hammer", "Where Have All the Flowers Gone", "We Shall Overcome" i "Turn! Turn! Turn!".

Sławę zdobył w zespole The Weavers utworzonym w 1948 roku, później przez sześć dziesięcioleci kontynuował karierę solową. Jego ulubionym instrumentem było banjo i dwunastostrunowa gitara. Były znany z wielu protest songów, w latach 50. trafił na czarną listę za swe lewicowe poglądy.

Pozbawiony dostępu do radia i telewizji, Seeger występował w miasteczkach uniwersyteckich, propagując swą muzykę i etos. Okres ten uznał potem za najważniejszy w swojej karierze. Wywarł wpływ na późniejszych artystów nurtu protestacyjnego, takich jak Bruce Springsteen i Joan Baez.

ycipk-4bhic4

Angażował się w kwestie polityczne, od rozbrojenia nuklearnego po ruch Occupy Wall Street w 2011 roku, był przeciwnikiem wojen, od Wietnamu po Irak, przeciwnikiem kary śmierci, działał w obronie środowiska, potępiał rasizm. W 2009 roku wystąpił na koncercie galowym poprzedzającym inaugurację Baracka Obamy jako prezydenta.

W 1996 roku został przyjęty do US Rock and Roll Hall of Fame. W swej karierze nagrał dziesiątki albumów i singli. Kilkakrotnie zdobywał nagrodę Grammy.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4bhic4

ycipk-4bhic4
ycipk-4bhic4