Trwa ładowanie...
02-07-2014 11:21

Zmarł Janusz Kondratowicz. Był autorem tekstów wielu znanych piosenek

W wieku 74 lat zmarł w środę w Warszawie Janusz Kondratowicz, poeta, satyryk i dziennikarz, autor testów takich przebojów jak "Trzynastego", "Powrócisz tu", "Biały krzyż", "Jaka jesteś", "Tyle słońca w całym mieście" i "Zaopiekuj się mną".

Zmarł Janusz Kondratowicz. Był autorem tekstów wielu znanych piosenekŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2gcra6
d2gcra6

Informację przekazał Rafał Podraza, autor książki o Januszu Kondratowiczu.

Był autorem tekstów piosenek m.in. dla Czerwono-Czarnych, Czerwonych Gitar, No To Co, Trubadurów, Anny Jantar, Krzysztofa Klenczona, Haliny Frąckowiak, Zdzisławy Sośnickiej, Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Krzysztofa Krawczyka, Jacka Lecha, Urszuli Sipińskiej, Shazzy.

Napisał teksty do takich przebojów jak: "Anna już tu nie mieszka", "Cygańska jesień", "Dwadzieścia lat, a może mniej", "Dziesięć w skali Beauforta", "Koncert na deszcz i wiatr", "Kwiaty we włosach", "Papierowy księżyc", "Płoną góry, płoną lasy", "Powiedz stary, gdzieś ty był", "Pytasz mnie, co ci dam", "Rysunek na szkle", "To był świat w zupełnie starym stylu", "W drodze do Fontainbleau", "Zakochani są wśród nas", "Zielone wzgórza nad Soliną".

d2gcra6

Janusz Kondratowicz urodził się 20 lipca 1940 w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1957 roku debiutował jako poeta i satyryk. W okresie studiów współpracował z prasą kulturalną i młodzieżową (m.in. z "Kierunkami", "Za i przeciw", "Nową Wsią" "itd", "Współczesnością" i "Na Przełaj"), na której łamach publikował wiersze, satyry, fraszki, krytyki literackie oraz wywiady i reportaże.

W latach 1960-61 pisał teksty piosenek dla kabaretu klubu studenckiego Stodoła w Warszawie. Od 1966 tworzył głównie dla ówczesnych zespołów młodzieżowych. Współpracował z Radiowym Studiem Piosenki. Był kierownikiem literackim Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W latach 80. współorganizował, prowadzone pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki, warsztaty artystyczne dla wykonawców w Lubińcu oraz dla młodych autorów i kompozytorów w Myśliborzu.

Był autorem libretta minimusicalu pt. "Wieczór w obcym mieście" z muzyką Janusza Komana.

d2gcra6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gcra6
Więcej tematów