WP

Zmarł Jacek Nieżychowski - aktor, śpiewak, twórca kultury

Zmarł Jacek Nieżychowski - aktor, śpiewak
operetkowy, artysta kabaretowy, dyrektor teatru, dziennikarz,
przedsiębiorca; współtwórca "Silnej Grupy Pod Wezwaniem" i
organizator pierwszego w Polsce Festiwalu Młodych Talentów w 1962
r. Miał 85 lat. O śmierci artysty poinformowała rodzina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Jacek Nieżychowski urodził się w 1924 r. W 1950 ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie. W latach 40.XX w. pracował jako urzędnik m.in. w powiatach Sandomierz i Nowy Sącz.

Od 1947 r. związany ze Szczecinem, gdzie był m.in. dyrektorem w Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów oraz dyrektorem i kierownikiem artystycznym Operetki Szczecińskiej.

W latach 50. występował jako solista Operetki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1962-63 wymyślił i organizował Festiwale Młodych Talentów w Szczecinie, które dokonały pokoleniowej i stylistycznej zmiany w polskiej muzyce rozrywkowej. To w Szczecinie swoją karierę rozpoczęli Czesław Niemen, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Niebiesko-Czarni, Wojciech Gąssowski, Krzysztof Klenczon, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Zdzisława Sośnicka czy Halina Frąckowiak.

WP

Nieżychowski był autorem i reżyserem programów estradowych, m.in. "Proszę o głos", "Fogg and Rock". W latach 1964-1967 był kierownikiem zespołu estradowego "Gwiazdy Festiwali".

W latach 70. zasłynął z występów estradowych m.in. z zespołem "Silna Grupa Pod Wezwaniem" z K. Litwinem, K. Grześkowiakiem, T. Chyłą i A. Zakrzewskim. Lata 80. spędził w USA, gdyż zastał go tam stan wojenny. Od lat 90. związany ze Świnoujściem, gdzie prowadził działalność gospodarczo-rozrywkową. Pisał felietony i wydał książkę kulinarną "Kuchnia ziemiańska. Błogosławione cztery pory roku".

W grudniu 2000 r. został uhonorowany medalem za zasługi dla miasta Szczecina.

W 2005 r. powstał film dokumentalny obrazujący życie i karierę Jacka Nieżychowskiego pt. "Pan Jerzy Jacek Nieżychowski. Graf von Habe Nichts".

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP