WP
Grzegorz Ilka

Zmarł Grzegorz Ilka. Działacz opozycji w PRL miał 55 lat

O śmierci działacza Grupy Politycznej Robotnik i organizatora pism "Robotnik" oraz "Tygodnik Mazowsze" poinformował jego przyjaciel. - Bardzo smutna i wstrząsająca dla mnie wiadomość - napisał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Ilka i Mariusz Ratajczak (1993 rok - Warszawa)
Grzegorz Ilka i Mariusz Ratajczak (1993 rok - Warszawa) (PAP)
WP

Grzegorz Ilka urodził się 26 kwietnia 1963 r. W latach 1983-89 prowadził aktywną działalność opozycyjną.

Był m.in. kolporterem podziemnego pisma "Czas Przyszły" oraz drukarzem i organizatorem poligrafii czasopism "Robotnik", "Tygodnik Mazowsze", "Robotnik Pomorza Zachodniego".

WP

W 1987 r. Ilka został jednym z założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej i do 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS.

"Żegnaj przyjacielu"

W czasach PRL Grzegorz Ilka był wielokrotnie zatrzymywany i karany finansowo "za próbę wywołania niepokoju społecznego". W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

"Bardzo smutna i wstrząsająca dla mnie wiadomość. Nie żyje Grzegorz Ilka, przyjaciel w życiu i w socjalistycznej drodze. On wciągnął mnie w Robotnika, nauczył, drukować, kolportować, pisać i odsiedzieć" - napisał na Facebooku jego przyjaciel Cezary Miżejewski.

WP

"Razem marzyliśmy o odrodzeniu PPS i na chwilę nam się udało. Żegnaj przyjacielu. Nie umiem teraz nic więcej napisać" - dodał.

Źródło: TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP