Zmarł Dobrica Ćosić, były prezydent Jugosławii
Były prezydent Jugosławii Dobrica Ćosić, pisarz i jeden z głównych ideologów serbskiego nacjonalizmu w drugiej połowie XX wieku, zmarł w wieku 92 lat - podała agencja Tanjug.
Uważany za jednego z najważniejszych serbskich pisarzy współczesnych, był po zakończeniu II wojny światowej członkiem Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk.
Od młodych lat członek jugosłowiańskiej partii komunistycznej, walczył w antyfaszystowskiej partyzantce. W 1968 r. zerwał jednak z ówczesnym prezydentem Jugosławii Josipem Brozem Tito na znak protestu przeciwko udzielaniu coraz szerszej autonomii ówczesnej serbskiej prowincji Kosowo, która 40 lat później proklamowała niepodległość.
Nacjonalistyczne poglądy Ćosicia inspirowały serbskich przywódców podczas wojen bałkańskich lat 90. ubiegłego stulecia.
Podczas gdy zwolennicy mówią o nim jako o "ojcu narodu", w innych krajach bałkańskich, które proklamowały niepodległość, uważają go za czołowego ideologa konfliktów etnicznych.
Już przed rozpadem Jugosławii w początkach lat 90. ubiegłego wieku Ćosić poparł ówczesnego prezydenta nacjonalistę, Slobodana Miloszevicia.
W latach 1992-93 był prezydentem ówczesnej Federalnej Republiki Jugosławii, która - po usamodzielnieniu się Słowenii, Chorwacji, Macedonii oraz Bośni i Hercegowiny - składała się z Serbii i Czarnogóry.
W dorobku literackim Ćosicia, dwukrotnie nagrodzonego prestiżową nagrodą literacką czasopisma NIN, są m.in. niezwykle popularna w Serbii trylogia "Czas śmierci" oraz powieści "Daleko je sunce" (Słońce jest daleko), "Koreni" (Korzenie) i "Deobe" (Podziały).