WP

Zmarł chemik prof. Jerzy Tomaszewski, działacz opozycji lat 80.

W wieku 87 lat zmarł chemik prof. Jerzy Tomaszewski, emerytowany pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - poinformowało uczelniane centrum informacji. W latach 80. Tomaszewski był działaczem opozycji antykomunistycznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł chemik prof. Jerzy Tomaszewski, działacz opozycji lat 80.
(Thinkstockphotos)
WP

Tomaszewski urodził się 21 października 1925 r. w Toruniu. Studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukończył w 1952 r., a już od 1951 pracował w Katedrze Technologii Chemicznej. Pracując na UMK zdobył kolejne stopnie i tytuły naukowe: doktorat w 1960 r., habilitację w 1968 r. i profesurę w 1979 r. Zajmował się technologią chemiczną, zwłaszcza technologią soli mineralnych.

W latach 1969-1973 był zastępcą dyrektora Instytutu Chemii. Na emeryturę przeszedł w 1986 r., ale po trzech latach powrócił do pracy. Ostatecznie z uniwersytetem rozstał się w 1993 r.

Tomaszewski działał w opozycji antykomunistycznej w latach 80., był założycielem struktur "Solidarności" na UMK i w kilku toruńskich zakładach pracy. Był jednym z organizatorów emitowania w 1982 i 1983 r. audycji "Radia Solidarność" z nadajników w balonach wypuszczonych nad miastem. Pozostawił po sobie nagrania rozmów z działaczami toruńskiej "Solidarności" z okresu stanu wojennego, które znajdują się w Archiwum UMK.

WP

Naukowiec był także podróżnikiem, turystą wysokogórskim i speleologiem. Był współzałożycielem Klubu Wysokogórskiego w Toruniu, przez wiele lat kierował oddziałem PTTK na uniwersytecie.

Pogrzeb prof. Tomaszewskiego odbędzie się w środę w Toruniu.

Polub WP Wiadomości
WP
WP