WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Cezary Chlebowski

W wieku 85 lat zmarł Cezary Chlebowski, żołnierz AK, pisarz i publicysta, historyk, autor takich książek jak "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", "Wachlarz", "Bez pokory".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cezary Chlebowski
Cezary Chlebowski (wikipedia.org, Fot: Happa)
WP

Cezary Chlebowski urodził się 15 lutego 1928 roku w Grodźcu, obecnie dzielnicy Będzina w Zagłębiu Dąbrowskim. Jeszcze jako uczeń szkoły powszechnej związał się z harcerstwem, po wybuchu wojny kontynuował naukę na tajnych kompletach.

Podczas okupacji Chlebowski pracował m.in. jako robotnik leśny. Na początku 1944 roku wstąpił do AK i uczestniczył w redagowaniu biuletynu zawierającego informacje z nasłuchu radiowego oraz kolportował miejscową podziemną gazetkę, działał też w podziemnym harcerstwie. Po wojnie ukończył kurs instruktorski, w 1948 roku Chlebowski został jednak usunięty za poglądy polityczne z harcerstwa, które przechodziło właśnie proces reformy w duchu PRL.

W kwietniu 1947 r. Cezary Chlebowski ujawnił się przed komisją likwidacyjną przy byłym Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Katowicach, gdzie stwierdził, że należał do organizacji niepodległościowej pod dowództwem "Tymoszuka" na terenie powiatu Biała Podlaska i do organizacji AK "Jędrusie" na terenie powiatu sandomierskiego. Chlebowski był kilkakrotnie przesłuchiwany przez UB, próbowano też zwerbować go do współpracy, na co jednak się nie zgodził.

WP

Chlebowski w 1969 r. ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1980 roku na Wydziale Historycznym tej samej uczelni zrobił doktorat na podstawie pracy "Monografia Organizacji Dywersyjnej AK poza wschodnimi granicami Polski w okresie wrzesień 1941 - marzec 1943". Praca ta została uznana przez Radio Wolna Europa za jeden z bestsellerów 1983 roku, otrzymała nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka w 1983. Fundacja Fulbrighta w USA przyznała autorowi za tę pozycję nagrodę w postaci kilkumiesięcznego pobytu w USA. Książka "Wachlarz" oparta na tym doktoracie została wydana w sumie w ponadstutysięcznym nakładzie.

W latach 1950-1970 Chlebowski zmieniał pracę 27 razy, było to przeważnie wynikiem niechętnego stosunku władz PRL do jego osoby. Pracował m.in. w Banku Handlowym, redakcjach "Sportu", "Expressu Wieczornego" i "Kulis", PZU, Komitecie Organizacyjnym Wyścigu Pokoju. W 1971 roku znalazł zatrudnienie jako sekretarz redakcji miesięcznika "Widnokręgi" - organu Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju, a od 1995 roku był publicystą w "Tygodnika Solidarność".

Jako dziennikarz Chlebowski zajmował się tematyką sportową (przede wszystkim pisał o narciarstwie) i kombatancką. Opublikował tez kilkanaście książek m.in. "Nocne szlaki" (1964) - opowieści o tatrzańskich kurierach podczas okupacji, "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" (1968) - dokumentalną relację z działań zgrupowania AK dowodzonego przez Jana Piwnika "Ponurego", "Pokaż zęby" (1981) - autobiograficzną opowieść o latach okupacji, dwutomową autobiografia "Bez pokory" (1997), pracę "Ponury - major Jan Piwnik 1912-1944" (2005).

Nakłady książek Cezarego Chlebowskiego przekroczyły łącznie milion egzemplarzy, cieszyły się ogromną popularnością.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP