WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
efekty specjalne
10-08-2012 (19:40)

Zmarł Carlo Rambaldi - twórca E.T. i wielu efektów specjalnych

Carlo Rambaldi - twórca postaci E.T. (przybysza z obcej planety), a także potwora z filmu "Obcy - ósmy pasażer Nostromo", trzykrotny laureat Oscara za efekty specjalne - zmarł w wieku lat 86 w Kalabrii - podały miejscowe władze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Artysta zmarł w szpitalu w mieście Lamezia Terme, gdzie od wielu lat mieszkał - powiedział regionalny doradca ds. kultury Mario Caligiuri. Nie podał przyczyny śmierci Rambaldiego.

- Odszedł jeden z geniuszy kina, czarodziej od efektów specjalnych - powiedział Caligiuri.

Rambaldi trzykrotnie otrzymał prestiżową hollywoodzką statuetkę za efekty specjalne: w "E.T.", "King Kongu" (wersja z 1976 r.) i "Obcym".

WP

Jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii zaczął swą przygodę z filmem w roku 1956 skonstruowaniem 16-metrowego węża do filmu "Sigfrido" włoskiego reżysera Giacomo Gentilomo. Zetknięcie z wielkimi produkcjami Hollywoodu pozwoliło mu, jak pisze AFP, rozwinąć i udoskonalić efekty specjalne z pomocą najnowszych technik.

W roku 1982 stworzył swoje opus magnum - postać E.T., zagubionego na Ziemi przybysza z obcej planety, istoty łagodnej i zabawnej, która w filmie Stevena Spielberga wzruszała cały świat.

Polub WP Wiadomości
WP
WP