Trwa ładowanie...

Zmarł były prezydent Rene Preval

Były prezydent Haiti Rene Preval, pierwszy przywódca w 200-letnich dziejach tego państwa, który wygrał demokratyczne wybory, odbył pełną kadencję i w pokojowy sposób przekazał urząd swemu następcy, zmarł w piątek w wieku 74 lat - podały haitańskie władze.

Zmarł były prezydent Rene PrevalŹródło: PAP/EPA
d248o1b
d248o1b

Przyczyny zgonu nie ujawniono. Prezydentem najuboższego kraju półkuli zachodniej był Preval dwukrotnie - w latach 1996-2001 i 2006-2011. W trakcie pierwszej kadencji organizował budowę dróg i placów publicznych, współdziałał z wieśniakami w realizowaniu reformy rolnej i w przeciwieństwie do wielu swych poprzedników nie był oskarżany o poważniejsze naruszenia praw człowieka ani korupcję.

Na drugiej kadencji Prevala cieniem legło trzęsienie ziemi, które na początku 2010 roku spustoszyło znaczną część Haiti wraz ze stolicą Port-au-Prince, uśmiercając około 200 tys. ludzi. Prezydentowi oraz podległemu mu rządowi zarzucano opieszałość i niekompetencję w reagowaniu na tę katastrofę.

- Zasmuciła mnie wiadomość o zgonie byłego prezydenta Rene Prevala" - napisał na Twitterze obecny prezydent państwa Jovenel Moise, nazywając zmarłego "godnym synem Haiti.

d248o1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248o1b
Więcej tematów