PolskaZmarł były naczelny "Rzeczpospolitej"

Zmarł były naczelny "Rzeczpospolitej"

W poniedziałek, po długiej i ciężkiej
chorobie, zmarł w krakowskiej klinice były redaktor naczelny
dziennika "Rzeczpospolita" Maciej Łukasiewicz.

Zmarł były naczelny "Rzeczpospolitej"
Źródło zdjęć: © PAP

15.08.2005 | aktual.: 15.08.2005 18:26

O śmierci redaktora Łukasiewicza poinformowała redakcja. Red. Maciej Łukasiewicz w latach 2000-2004 był redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej". Wcześniej, przez jedenaście lat, pełnił funkcję I zastępcy red. naczelnego. Był pierwszym laureatem Laura Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przyznawanego za "przyzwoitość, profesjonalizm i pojmowanie dziennikarstwa jako służby publicznej".

Do "Rzeczpospolitej" Łukasiewicz trafił po przełomie 1989 roku, gdy razem z Dariuszem Fikusem został powołany do nowego kierownictwa dziennika. Łukasiewicz został wówczas pierwszym zastępcą redaktora naczelnego.

Pełnił tę funkcję przez jedenaście lat, by w 2000 roku zostać redaktorem naczelnym. Z tego stanowiska zrezygnował w lipcu 2004 roku ze względu na stan zdrowia; przestał być naczelnym od września 2004 roku. Pozostał w redakcji; był członkiem kolegium redakcyjnego i redagował dodatek dziennika - "Plus Minus".

Maciej Łukasiewicz urodził się w 1941 roku. Ukończył Archeologię Śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarską rozpoczął jeszcze w czasie studiów, najpierw dla "Wiedzy i Życia" (1961-1973), a następnie w "Tygodniku Demokratycznym" (1973-1976) i w "Kurierze Polskim" (od 1976).

Po wprowadzeniu stanu wojennego został negatywnie zweryfikowany i wydalony z pracy. Po kilku miesiącach podjął pracę w Agencji Omnipress, założonej przez wydalonych z pracy dziennikarzy. W latach 1982-1989 był prezesem zarządu Agencji.

W latach 80. Łukasiewicz związał się z prasą opozycyjną. Założył kwartalnik "Wolne pismo MOST" (był w nim redaktorem naczelnym) oraz Wydawnictwo MOST, które publikowało książki w drugim obiegu.

Współtworzył także "Warszawskie Zeszyty Historyczne" i "Kulturę Niezależną".

W latach 1990-1996 Maciej Łukasiewicz był wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Łukasiewicz został pierwszym laureatem Laura Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przyznawanego za "przyzwoitość, profesjonalizm i pojmowanie dziennikarstwa jako służby publicznej". Został także uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w długoletniej pracy dziennikarskiej i publicystycznej".

Maciej Łukasiewicz jest także autorem wielu książek m.in.: "Śmierć na Olimpie", "Bohater czy zdrajca" czy "Weryfikacja".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)