Trwa ładowanie...
d2rdjj2
15-09-2012 14:54

Złożono wieńce na grobie dowódcy pułku Księstwa Warszawskiego na Białorusi

Ambasador Francji na Białorusi Michel Raineri i konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz złożyli wieńce na grobie dowódcy 19. pułku ułanów Księstwa Warszawskiego Konstantego Dunin-Rajeckiego w Obryniu na zachodzie Białorusi.

d2rdjj2
d2rdjj2

- W parku dworskim majątku Obryń, który wybudował Dunin-Rajecki, zachowały się katakumby i jego grobowiec. Postanowiliśmy go odremontować ze względu na 200. rocznicę wojny napoleońskiej 1812 r. - powiedział Chodkiewicz. Jak dodał, grobowiec został uporządkowany przez firmę Atlas, która ma fabrykę w Grodnie.

19. pułk ułanów Księstwa Warszawskiego został sformowany w Nowogródku na rozkaz Napoleona. Podczas kampanii 1812 r. nie poszedł on na Moskwę, tylko osłaniał odwrót wojsk napoleońskich przez Prusy Wschodnie do Wielkopolski. Następnie dotarł przez Magdeburg do Hamburga i został połączony z 17. pułkiem ułanów. W 1813 r. żołnierze pułku zakończyli swój szlak bojowy po stronie francuskiej.

- Dunin-Rajecki był dowódcą pułku od chwili jego powołania do połączenia z 17. pułkiem w marcu 1813 r. Wrócił i tu (w Obryniu) zamieszał. Na początku lat 20. wydał swoją córkę Zofię za ułana z 17. pułku Józefa Kaszyca, który był prawdopodobnie pierwowzorem Sędziego z "Pana Tadeusza" - powiedział Chodkiewicz.

Jak dodał konsul, Rajecki zbudował pałac w Obryniu w 1839 r. i pozostał on własnością Kaszyców do II wojny światowej. W majątku zachowały się do dziś ruiny dworu i oficyny nad jeziorem, a także ogromny park w angielskim stylu ze stawami. - Ostatni z Kaszyców został zastrzelony przez Niemców i nawet dzisiaj dowiedzieliśmy się, gdzie jest pochowany. Niestety nie ma mogiły - mówi Chodkiewicz.

Urodzony w 1773 r. Konstanty Dunin-Rajecki, który zmarł w 1844 r., był kawalerem francuskiej Legii Honorowej.

d2rdjj2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rdjj2
Więcej tematów