"Złożenie Chrystusa do grobu" wróciło do Galerii Borghese
"Złożenie Chrystusa do grobu" Rafaela z
1507 r., jedno z arcydzieł renesansowego malarstwa, z powrotem
zostało wystawione w rzymskiej Galerii Borghese, po zakończeniu
trwającej rok renowacji - poinformowała galeria.
Zabiegi konserwatorskie, których koszt wyniósł 40 tys. euro, przywróciły płótnu, według przedstawiciela galerii, pierwotny blask, bogactwo malatury i dynamizm kompozycji. "Złożenie do grobu" przeszło poprzednią konserwację w 1972 r.
Obraz powstał na zamówienie Atalanty Baglioni i początkowo znajdował się w kościele św. Franciszka w Perugii. Po stu latach papież Paweł V wykradzione nocą płótno podarował swemu krewnemu - w ten sposób stało się ono własnością rodziny Borghese.
Na wiosnę przyszłego roku w salach Galerii Borghese zostaną wystawione obrazy Rafaela, wypożyczone z kolekcji na całym świecie, na wystawie ukazującej rzymskie lata artysty. Wystawa będzie zatytułowana "Rafael w Rzymie, 1507".
Rafael Santi z Urbino, malarz i architekt urodzony w 1483 r., zmarły w 1520 r. w Rzymie, jest jednym z najbardziej znanych włoskich artystów. Do najsłynniejszych jego dzieł należą freski w tzw. Stanzach watykańskich - apartamentach papieskich, powstałe na zamówienie papieża Juliusza II i stanowiące jeden ze szczytów włoskiego renesansu. Ich program ideologiczny przedstawia m.in. kluczowy dogmat katolicyzmu o obecności Chrystusa w Eucharystii, siłę papiestwa i pontyfikat Juliusza II jako nowe szczęśliwe czasy poezji i sztuki.