Trwa ładowanie...
19-10-2003 14:30

Złoty piramidion na starożytnym obelisku


53-centymetrowy złoty stożek pokryty 23-
karatowym złotem - piramidion - zainstalowano na
starożytnym egipskim obelisku. Jest on pokazywany na wystawie
"Śmierć i życie w starożytnym Egipcie" w Muzeum Archeologicznym w
Poznaniu.

Złoty piramidion na starożytnym obeliskuŹródło: PAP
dv9l44x
dv9l44x

Piramidion pierwotnie był częścią ważącego 3 tony obelisku, wykutego z granitu za czasów Ramzesa II w XIII wieku p.n.e. Zdaniem historyków, obie części zostały oddzielone od siebie już w starożytności bądź w średniowieczu.

"Określeniem piramidion jest również nazywane zwieńczenie piramid. Piramidion jako część obelisków był w starożytności symbolem połącznienia ziemi z niebem, symbolem w kulcie solarnym boga RA" - wyjaśnia kustosz wystawy, egiptolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu Andrzej Ćwiek.

Bezcenny monument pokryty hieroglifami, który można oglądać w Poznaniu, stał pierwotnie przed świątynią w Tell Atribe w Delcie Nilu. W XIX wieku został przetransportowany do Kairu. Pod koniec XIX wieku obelisk kupili Niemcy. Stamtąd wypożyczyło go w 2002 r. poznańskie muzeum. Podobne monumenty można oglądać w Paryżu, Londynie i Rzymie.

Replikę piramidionu ufundowała prywatna firma.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj