"Złote szlabany" dla celników za walkę z piractwem
Ponad 470 tys. pirackich płyt zarekwirowali w 2004 r. celnicy. Za walkę z tym procederem Koalicja Antypiracka przyznała honorowe nagrody - "złote szlabany" - izbom celnym z Poznania, Warszawy i Krakowa. Wyróżnieni przez ZAiKS zostali celnicy z Dąbrowy Górniczej.
08.02.2005 | aktual.: 08.02.2005 13:22
Jak podkreślił pełnomocnik Koalicji Antypirackiej Marek Staszewski, rocznie tylko na rynku muzycznym straty spowodowane piractwem przekraczają 50 mln dolarów. Piractwo kształtuje się na poziomie ok. 40% jeśli chodzi o muzykę, mniej więcej tyle samo jeśli chodzi o płyty DVD i programy komputerowe - zaznaczył.
Według niego, wciąż pojawiają się nowe metody przemytu płyt, najczęściej z krajów wschodnich. Nielegalne wytwórnie płyt CD i DVD często znajdują się w chronionych wojskowych obiektach. Wokół Moskwy jest dziewięć tłoczni pirackich DVD i kilkanaście CD. W dużej mierze trafiają one albo na nasz rynek, albo tranzytem na rynek europejski - podkreślił Staszewski.
Zaznaczył, że 85-90% nielegalnych płyt przemycanych jest do Polski ze Wschodu. W naszym kraju taka nielegalna działalność (wytwarzanie pirackich płyt) jest znikoma - dodał.
Celnicy podkreślają, że sytuacja systematycznie się poprawia, w 2004 r. w porównaniu z 2003 liczba zatrzymań nielegalnych płyt wzrosła o ponad 27%. Polska przestała być krajem z grupy tych, które są uważane za największych piratów na świecie, a to jest już sukces - podkreślił rzecznik warszawskiej Izby Celnej w Warszawie Witold Lisicki.
Jak dodał szef warszawskich celników Sławomir Pichor, celnicy kontrolują targowiska, pociągi, samochody wjeżdżających do Polski. Współpracujemy też ze środowiskiem twórców i producentów. Rozpracowujemy zorganizowane grupy zajmujące się tym procederem - powiedział.
"Złote szlabany", przyznawane już po raz szósty, wręczała celnikom m.in. aktorka i piosenkarka Katarzyna Skrzynecka.
Koalicja Antypiracka zajmuje się ochroną praw twórców i producentów filmowych, muzycznych i oprogramowania.