Źle się dzieje w państwie naszym
59% Polaków uważa, że sytuacja w kraju
zmierza w złym kierunku, 28% jest przeciwnego zdania. 13% nie potrafi jednoznacznie ocenić rozwoju sytuacji w kraju -
wynika z sierpniowego sondażu CBOS.
Opinie o rozwoju sytuacji w kraju czwarty miesiąc z rzędu pozostają na niezmienionym poziomie - podano w sondażu.
Niemal nie zmieniły się też opinie o sytuacji politycznej w Polsce, nadal pozostają bardzo krytyczne. Jedynie 5% ankietowanych sądzi, że sytuacja w tej dziedzinie jest dobra, natomiast 63% uznaje ją za złą. Co czwarty ankietowany (23%) uważa, że sytuacja polityczna w kraju jest przeciętna - "ani dobra, ani zła".
Takie same jak przed miesiącem są oceny sytuacji gospodarczej. Tylko 4% badanych sądzi, że jest ona dobra, ponad jedna piąta (22%) uważa ją za przeciętną, natomiast większość (69%) krytycznie ocenia sytuację ekonomiczną w kraju.
Nieco gorsze niż przed miesiącem są opinie o sytuacji w zakładach pracy. Tyle samo osób aktywnych zawodowo ocenia dobrze kondycję swoich zakładów pracy, co uważa, że jest ona zła (po 34%). Niemal co trzeci pracujący (30%) określa ją jako przeciętną. (W lipcu ocenę dobrą wystawiło 36% respondentów, złą - 31%, "ani dobrą, ani złą" - 31%).
Nieco poprawiły się opinie o tym, jak się żyje respondentom i ich rodzinom. Obecnie 22 proc. ankietowanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w lipcu) deklaruje, że żyje mu się dobrze, niemal tyle samo, bo 23%, wyraża niezadowolenie (w lipcu taką ocenę wyraziło tyle samo osób). Najwięcej osób - 56% (w lipcu 57%) - ocenia, że żyje na średnim poziomie.
Nieznacznie polepszyły się także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych. 20% ankietowanych (o 3 punkty więcej niż w lipcu) określa swoje warunki jako dobre, a 34% (tyle samo co w lipcu) jako złe. Niezmiennie o dziewięciu lat największą grupę - 47% (w lipcu - 49%) - stanowią osoby, które oceniają, że warunki materialne ich gospodarstw domowych są przeciętne.
W sierpniu nieco wzrósł optymizm w prognozach dotyczących ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Poprawę sytuacji w tym zakresie przewiduje 12% ankietowanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w lipcu), natomiast 35% jest przeciwnego zdania (w lipcu 36%). 45% nie spodziewa się istotnych zmian (w lipcu 47%).
Nie zmieniły się przewidywania dotyczące sytuacji politycznej w kraju w najbliższym czasie. Poprawy w tym zakresie oczekuje 11% ankietowanych, natomiast pogorszenia spodziewa się prawie dwukrotnie większa grupa - 21%. 54% uważa, że sytuacja polityczna nie ulegnie zmianie.
Stabilne są także prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. 15% respondentów liczy na poprawę stanu gospodarki, 26% spodziewa się pogorszenia. 49% nie oczekuje istotnych zmian w gospodarce.
Przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin poprawiły się w niewielkim stopniu. 16% ankietowanych (o 4 punkty więcej niż w lipcu) przewiduje, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej. 21% (o 2 punkty mniej niż przed miesiącem) jest pesymistami. 51% nie spodziewa się żadnych zmian w tym zakresie.
Sondaż przeprowadzono 1-4 sierpnia na 880-osobowej reprezentatywnej losowo-adresowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.