PolskaZła passa rządu Donalda Tuska - najnowszy sondaż CBOS

Zła passa rządu Donalda Tuska - najnowszy sondaż CBOS

Notowania rządu Donalda Tuska ustabilizowały się na niskim poziomie. Niewiele się one zmieniły zarówno w ciągu ostatniego miesiąca, jak i ostatniego półrocza - wynika z sondażu CBOS. Tak samo jak w zeszłym miesiącu do zwolenników gabinetu Tuska zalicza się 23 proc. badanych. Przeciwnych rządowi jest 45 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty). 29 proc. badanych wyraża obojętność w stosunku do rząd, a 3 proc. stwierdziło, że nie ma zdania.

Zła passa rządu Donalda Tuska - najnowszy sondaż CBOS
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Najmniej zwolenników rząd ma wśród młodych ludzi (od 18 do 24 roku życia) - 14 proc. Z kolei najwięcej wśród osób powyżej 65 roku życia - 33 proc.

W elektoratach partyjnych rząd może liczyć na poparcie głównie sympatyków PO. Wśród potencjalnych wyborców pozostałych partii obecny gabinet ma więcej przeciwników niż zwolenników. Konsekwentnie najbardziej niechętny mu jest elektorat PiS. Wśród sympatyków Ruchu Palikota stosunkowo dużą grupę stanowią obojętni wobec rządu.

Zadowolenie z premiera

Nieco wzrosła akceptacja premiera. Zadowolenie z tego, że pracami rządu kieruje Donald Tusk, wyraża 28 proc. badanych (wzrost o 3 punkty). Niezadowolonych z szefa rządu jest 59 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty).

Do najczęściej krytykujących premiera zaliczają się ludzie młodzi - od 18 do 24 roku życia (18 proc. deklaracji akceptacji, 68 proc. dezaprobaty). Z kolei do zwolenników Donalda Tuska najczęściej można zaliczyć ludzi starszych, mających 65 lat i więcej (40 proc. zwolenników wobec 48 proc. przeciwników).

W elektoratach partyjnych zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk, najczęściej wyrażają potencjalni wyborcy PO. W pozostałych analizowanych elektoratach oraz wśród osób niezdecydowanych i niegłosujących dominuje niezadowolenie. Premier spotyka się z największą dezaprobatą w elektoracie PiS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (280) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 września 2013 roku na liczącej 911 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (189)