Ziobro spotka się z komisarzem Reyndersem
Polscy ministrowie będą przekonywać w Brukseli do kompromisu w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, tymczasem w Warszawie jest planowane spotkanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z unijnym komisarzem Didierem Reyndersem.
18.11.2021 07:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O spotkaniu pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Potwierdziła je również Marzenna Guz-Vetter, rzeczniczka prasowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Jak czytamy w "DGP", "wizyta belgijskiego komisarza, pierwsza w Polsce, była planowana od co najmniej półtora miesiąca i wpisuje się w tournée, jakie odbywa on po europejskich stolicach w związku z drugim raportem o praworządności w krajach członkowskich".
"Informację o tym, że Zbigniew Ziobro zgodził się spotkać z Reyndersem, przekazało dobrze poinformowane źródło, ale oficjalnie resort sprawiedliwości nie potwierdził tych doniesień" - napisał dziennik.
"Z komisarzem mają się spotkać także marszałek Senatu Tomasz Grodzki, minister ds. europejskich Konrad Szymański oraz prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Spotkanie z Banasiem stanowi niejako odpowiedź na list, jaki szef NIK skierował do Reyndersa. Jak ustaliliśmy, prezes NIK próbował zainteresować swoją sytuacją innych unijnych komisarzy. W swoich pismach wskazywał na próbę podważenia niezawisłości jego urzędu i presję na niego i jego rodzinę" - poinformował "DGP".
Jak czytamy dalej, "wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová, podobnie jak Reynders także odpowiedzialna za praworządność, nie chciała się jednak spotkać z Banasiem w czasie swojej wizyty w Polsce na przełomie sierpnia i września".
Jak przekazała Marzenna Guz-Vetter, rzeczniczka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, "komisarz Reynders weźmie też udział w spotkaniu z przedstawicielami sejmowych Komisji ds. Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji do Spraw UE, a także w posiedzeniu senackich Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Spraw Zagranicznych i UE".
Reynders mówi o "osobistym zobowiązaniu"
- Wizyta w Polsce obejmuje również wymianę poglądów ze stowarzyszeniami polskich sędziów, stowarzyszeniami prokuratorów i stowarzyszeniami prawników. Komisarz Reynders będzie także rozmawiać z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych oraz weźmie udział w debacie ze studentami prawa Uniwersytetu Warszawskiego - podała Guz-Vetter.
- Dzisiaj i jutro odwiedzam Polskę w ramach mojego osobistego zobowiązania do wymiany poglądów ze wszystkimi państwami członkowskimi na temat wymiaru sprawiedliwości i praworządności. Odbyłem już owocne wizyty w Austrii, Włoszech, na Węgrzech i w Luksemburgu. Ta wizyta pozwoli mi również na omówienie drugiego sprawozdania Komisji na temat praworządności bezpośrednio z przedstawicielami instytucji państwowych i zainteresowanymi stronami. Z niecierpliwością czekam na te dwa dni - powiedział Reynders.
Czytaj też: