Trwa ładowanie...
16-12-2015 21:24

Ziobro o zmianach w ustawie o TK: wyroki nie będą podejmowane ot tak

- Wyroki w sprawach dotyczących 40 milionów ludzi nie będą podejmowane ot tak, bez przemyślenia - powiedział w programie "Dziś wieczorem" TVP Info minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do zmian w ustawie o TK, jakie chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

Ziobro o zmianach w ustawie o TK: wyroki nie będą podejmowane ot takŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4honuh
d4honuh

Projekt nowelizacji ustawy o TK przewiduje m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie; pełny skład to - zgodnie z propozycją - co najmniej 13 na 15 sędziów. Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie, jak dotychczas, zwykłą większością.

Jak wyjaśniał Ziobro, rozwiązania zaproponowane przez jego partię gwarantują, że "wyroki TK będą przemyślane". - Nie będzie tam gorących głów, tak jak w przypadku prezesa Rzeplińskiego - mówił. Minister podkreślił, że w ten sposób "wyroki w sprawach dotyczących 40 milionów ludzi nie będą podejmowane ot tak, bez przemyślenia, pod wpływem impulsu".

- Gorące głowy są nie tylko w polskiej polityce, ale także w sądzie konstytucyjnym, więc lepiej tej większości szukać - dodał. Według Ziobry, szerszy skład sędziów Trybunału może doprowadzić do kompletnie różnych wniosków, na czym skorzystają wszyscy. - Dyskusja będzie wtedy bardziej reprezentatywna dla polskiego społeczeństwa i wyrok będzie przemyślany lepiej - stwierdził.

- Nie ma idealnych rozwiązań. Trzeba szukać rozwiązań optymalnych. Ta większość skłania do tego, aby nie pozwalać, by gorące głowy pod wpływem chwili czy uwikłań partyjnych podejmowały decyzję o wysadzeniu w powietrze woli narodu - skwitował Ziobro.

d4honuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4honuh
Więcej tematów