Ziobro o wyroku TSUE: Nie będzie zgody Polski na segregowanie państw
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z traktatów unijnych. Ponadto uznano, że Izba Dyscyplinarna SN nie zapewnia niezależności i bezstronności. Do treści wyroku podczas konferencji prasowej odniosą się Zbigniew Ziobro i Sebastian Kaleta.
15.07.2021 13:19
- Mamy do czynienia z wyrokiem politycznym wydaniem na polityczne zamówienie KE, u którego podstaw leży segregacja państw na lepsze i gorsze – powiedział Zbigniew Ziobro
- Główny zarzut sprowadza się do tego, że polski system wyboru sędziów jest zbyt upolityczniony i nie gwarantuje wyboru sędziów niezależnych i niezawisłych. Problem tkwi w tym, że ten polski system jest niemal dokładną kopią powoływania sędziów Hiszpanii, a tenże hiszpański system dla TSUE nie stwarza żadnych zagrożeń z ewentualnym upolitycznieniem wyboru sędziów w tym kraju - stwierdził minister sprawiedliwości.
- W Niemczech mamy system powoływania sędziów najbardziej upolityczniony z możliwych, bo tam w odróżnieniu od Hiszpanii i Polski, sędziów sądów federalnych, czyli odpowiednika Sądu Najwyższego powołują wyłącznie gremia polityczne - mówił Ziobro.
- Nie ma nie było i nie będzie zgody Polski na segregowanie państw według kryteriów poza prawnych, według kryteriów politycznych – powiedział polityk. – Polska jest równoprawnym członkiem UE, tak jak Niemcy i tak jak Hiszpania – dodał.
- Mogę powiedzieć z wielką satysfakcją, że mamy polski Trybunał Konstytucyjny, który w dniu wczorajszym wypowiedział się jednoznacznie i wskazał, że tego rodzaju rozstrzygnięcia nie dotyczą Polski, dlatego, że polska konstytucja, która jest aktem najwyższej rangi jasno stanowi, że w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości jedynym uprawnionym gremium do jego kształtowania są demokratyczne organy państwa polskiego - mówił szef resortu sprawiedliwości.
Głos zabrał również Sebastian Kaleta, który o zarzutach TSUE powiedział, że są "absurdalne". - Wydany dzisiaj wyrok jest naruszeniem równego traktowania państw członkowskich, jak również jest przekroczeniem kompetencji przez Unię Europejską, co wynika również z wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że kompetencje w zakresie organizacji systemu sądownictwa i jego oceny nie leżą po stronie organów Unii Europejskiej - mówił Kaleta.
Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. TSUE
Z kolei we środę, Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wniosku, jaki przed rokiem złożyła do niego Izba Dyscyplinarna SN. Członkowie IDSN poprosili o "ocenę zgodności z Konstytucją RP przepisów Traktatu o UE oraz Traktatu o funkcjonowaniu UE w zakresie zobowiązania państwa członkowskiego przez TSUE do wykonania środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej".
TK orzekł, że "w zakresie w jakim TSUE nakłada ultra vires zobowiązania na RP jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami jest niezgodny z konstytucją".