Zimniej i więcej śniegu - naukowcy wiedzą już dlaczego
Intensywne opady śniegu i chłodniejsze zimy w Europie i innych rejonach półkuli północnej to wynik topniejących lodów na Arktyce. Takiego zdania są naukowcy, którzy publikują wyniki swych badań w tygodniku Amerykańskiej Akademii Nauk.
Mechanizm jest prosty, sugerują naukowcy. Globalne ocieplenie to wzrost temperatur w rejonie arktycznym. Gdy topnieje tam pokrywa lodowa, więcej energii cieplnej dostaje się do atmosfery.To nie ogrzewa specjalnie Europy, ale zmniejsza za to siłę działania tak zwanego prądu strumieniowego, czyli olbrzymich mas zwykle cieplejszego powietrza, które docierają nad Europę z zachodu.
Jednocześnie woda z Oceanu Arktycznego zaczyna szybciej parować. Przez to w zimie temperatury są niższe, a opady śniegu większe - mówi jeden z autorów badań, dr LenShaffrey z brytyjskiego Uniwersytetu Reading. Dodaje, że to są w miarę nowe obserwacje, ale niewykluczone, że w przyszłości trzeba będzie wziąć pod uwagę te zjawiska przy przewidywaniu pogody.
Naukowcy z brytyjskiego Biura Meteorologicznego zgadzają się z tymi teoriami. Według wstępnych, przewidywań, zimy w niektórych rejonach Europy będą w przyszłości mroźniejsze. Więcej będzie też śniegu.