Trwa ładowanie...

Zima trzydziestolecia. Tak brytyjski naukowiec przeraził swoją pogodą pół Europy

"Zima trzydziestolecia", "jedna z najbardziej mroźnych i śnieżnych", "bestia ze Wschodu wraca" - już kilkadziesiąt europejskich redakcji opisało zimową prognozę pogody brytyjskich naukowców z University College London. Jej autor prof. Mark Saunders wyjaśnia, dlaczego doszło do zamieszania.
Share
Nadchodzi zima trzydziestolecia? Brytyjski profesor, autor prognozy, komentuje
Nadchodzi zima trzydziestolecia? Brytyjski profesor, autor prognozy, komentujeŹródło: East News, Fot: DARIUSZ GACEK/REPORTER
dhl4jwk

- Nie zabiegałem o popularność w mediach. To dziennikarze "The Sunday Times" chwycili się jednego słowa, tworząc historię o zimie trzydziestolecia i powracającej bestii ze Wschodu. Kolejne media powtarzały to w Anglii, Francji i innych krajach - tłumaczy Wirtualnej Polsce prof. Mark Saunders z wydziału fizyki atmosfery University College London.

Pogoda. Narodziny mroźnej bestii

Prof. Saunders opowiada jak narodziła się legenda o mroźnej bestii. Zaczęło się od słynnego nagłego ochłodzenia, które nawiedziło Wielką Brytanię i Irlandię w lutym 2018 roku. Chaos w transporcie, wstrzymane prace na placach budów, a w konsekwencji obniżenie wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii o 0,4 punktu procentowego - takie były skutki. Prof. Saunders uznał, że brytyjska gospodarka jest wrażliwa na uderzenia zimy. Lepiej będzie wcześniej ostrzegać przed tym ryzykiem.

dhl4jwk

Naukowiec zajmuje się tworzeniem systemów ostrzegających przed ekstremalnymi wydarzeniami w pogodzie. Zespół analityków od klimatu i fizyki atmosfery UCL jeszcze w sierpniu zabrał się za przygotowanie sezonowej prognozy na zimę 2019/2020. Z analiz wychodziło im, że tegoroczna zima może być chłodniejsza od normy. Prof. Saunders wiąże to z przewidywanymi wydarzeniami pogodowymi nad północnym Atlantykiem. Mają one tworzyć warunki do częstszego napływu mroźnego powietrza z północy i ze wschodu.

Jego zespół oszacował, że istnieje 57 proc. szans na to, że średnia temperatura w styczniu i lutym 2020 spadnie w Anglii poniżej 4,1 stopnia C. To zaś oznaczałoby, że byłaby to najchłodniejsza zima od roku 2013.

Zobacz też: Kontrowersje wokół abp. Sławoja Leszka Głódzia. "Pan prezydent ma prawo spotykać się z kim chce"

- Wszystkie tytuły o zimie trzydziestolecia są niepoprawne. Jedyne co napisaliśmy to to, że istnieje 65 proc. szans na to styczeń i luty 2020 będą chłodniejsze niż średnia z 30 lat. Od tego sformułowania jest bardzo daleko do zimy trzydziestolecia - dodaje. Podkreśla, że jest bezradny i rozczarowany wobec mediów, które wciąż powtarzają to samo. Jak dotąd nikt nie zwrócił się do niego po komentarz.

Zimowa histeria

Publikacja prof. Saundersa dwukrotnie zmroziła opinię publiczną w Europie. Pierwszy atak zimowej histerii nastąpił 8 września, kiedy zimę trzydziestolecia opisały m.in "The Sunday Times", "The Sun" oraz "Metro". Za nimi nadchodzący kataklizm odkryły polskie media.

dhl4jwk

Aktualną falę publikacji na początku listopada zainicjowały serwisy NaTemat.pl i Radio Zet. Chodziło o ten sam raport. Autorzy powoływali się już na bliżej nieokreślonych brytyjskich, a nawet amerykańskich naukowców. Znowu ryszyła fala publikacji a teksty np. w prasie lokalnej obrastały zwroty, że naukowcy "nie mają już wątpliwości" itp.

Jaka będzie zima. "Na św. Hieronima jest śnieg albo go ni ma"

To jaka będzie nadchodząca zima? Sęk w tym, że publikowane jesienią prognozy na zimę obarczone są dużym ryzykiem błędu.

Ostatnia rzeczywiście mroźna i śnieżna zima wystąpiła w Polsce sześć lat temu. W 2013 roku jeszcze na początku kwietnia parki w Warszawie pokryte były zlodowaciałym śniegiem, dzieci bawiły się w igloo, a mazurskie jeziora skuwał lód. Meteorolodzy twierdzą, że jest tylko kwestią czasu, kiedy po serii ciepłych zim znów pogoda zafunduje nam podobny scenariusz.

dhl4jwk

Autorzy serwisu Pogoda i Klimat komentują, że przewidywania prof. Saundersa mogą się sprawdzić. Tyle tylko, że w oryginalnym brzmieniu: "nadchodząca zima może być z 57-proc.prawdopodobieństwem najchłodniejsza od 2013". - Wschodnia połowa Polski ma doświadczać fal zimna, ale to akurat zdarza się niemal każdej zimy - dodają.

Amerykanie (agencja NOAA) i Brytyjczycy (mający swoją narodową służbę MetOffice) wieszczą, iż nadchodząca zima będzie jedną z najcieplejszych w historii. Dodajmy ubiegłoroczne zapowiedzi i wróżby mówiące o "zimie stulecia" okazały się niewypałem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhl4jwk

Podziel się opinią

Share
dhl4jwk
dhl4jwk
Więcej tematów