Trwa ładowanie...

Zima poznańskich drogowców nie zaskoczy, a odśnieżać będą nawet drogi rowerowe

Chociaż ubiegłoroczna zima była łagodna, a i teraz nie widać jej na horyzoncie, poznański Zarząd Dróg Miejskich na odśnieżanie dróg zabezpieczył w swoim budżecie ponad 24 mln zł.

Zima poznańskich drogowców nie zaskoczy, a odśnieżać będą nawet drogi roweroweŹródło: ZDM Poznań
d2cgnk6
d2cgnk6

Ubiegłoroczna zima była w Poznaniu wyjątkowo łagodna. Śniegu spadło niewiele i kierowcy, nie mają nic przeciwko temu, aby w tym roku taki scenariusz się powtórzył. Poznański Zarząd Dróg Miejskich musi być jednak gotowy na wszystko, dlatego na zimowe utrzymanie dróg zabezpieczono w budżecie aż 24,2 mln zł - to o trzy miliony więcej niż przed rokiem.

- W tym sezonie zimowym utrzymaniem objętych zostało 853,2 km dróg - mówi Ireneusz Woźny, dyrektor do spraw zarządzania drogami ZDM. - W technologii zimowego utrzymania kontynuować będziemy zasadę koncentrowania działań w pierwszym etapie na mechanicznym usuwaniu śniegu, a następnie na posypywaniu nawierzchni materiałami uszorstniającymi - dodaje, podkreślając, że od kilku lat ogranicza się użycie soli, aby nie szkodzić przydrożnej zieleni.

Gdy tylko spadnie śnieg, na poznańskie ulice wyjedzie flota złożona z 28 pługoposypywarek, 21 pługów samochodowych, 2 pługopiaskarek o ciężarze całkowitym do 3,5 Mg dla obsługi Estakady Katowickiej oraz 14 zestawów samochodowych lub ciągnikowych służących do odśnieżania i posypywania piaskiem chodników, placów oraz, co jest nowością, także dróg rowerowych.

d2cgnk6

- Z uwagi na rosnący z roku na rok ruch rowerowy zwróciliśmy uwagę na odśnieżanie sieci 117 ścieżek rowerowych, liczących ponad 97 km – wyjaśnia Woźny.

ZDM podzielił poznańskie ulice ze względu na ich znaczenie komunikacyjne. W pierwszej kolejności odśnieżana będzie sieć strategiczna obejmująca ponad 270 km, obejmująca ulice:
- wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie przebiegające przez Poznań,
- ulice stanowiące ramy komunikacyjne miasta,
- główne ulice wylotowe z miasta,
- ulice dojazdowe do szpitali,
- niektóre inne ulice o bardzo dużym natężeniu ruchu kołowego.

Dopiero w dalszej kolejności odśnieżane będą pozostałe ulice.

1 listopada ZDM uruchomi także komórkę dyspozytorską, do której każdy będzie mógł zgłosić ulice, które pominięto w trakcie odśnieżania. Takie zgłoszenia będą przyjmowane pod numerem telefonu 61 64 77 231 oraz adresem mailowym zima@zdm.poznan.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2cgnk6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cgnk6
Więcej tematów