Ziemia z Fatimy trafi do Muzeum bł. Jana Pawła II
Sanktuarium w Fatimie przekazało delegacji z Wadowic ziemię z miejsca objawień maryjnych z 1917 roku, która trafi do Muzeum bł. Jana Pawła II. Ceremonia zainaugurowała uroczystości modlitewne, w których bierze udział kilkaset tysięcy pielgrzymów.
Jak poinformowała Leopoldina Simoes, rzeczniczka prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie, ziemię z ostatniego miejsca objawień wręczono dyrektorowi wadowickiego Muzeum bł. Jana Pawła II ks. Pawłowi Dankowi i reprezentantom rodzinnego miasta papieża w godzinach popołudniowych.
- Ksiądz Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium, wręczył polskiej delegacji ziemię pochodzącą z terenu przylegającego do Kaplicy Objawień, gdzie w 1917 roku nad jednym z drzew pojawiła się Matka Boża. Pamiątka z Fatimy trafi do usytuowanego w rodzinnym domu Karola Wojtyły muzeum, gdzie znajdą się rekwizyty przypominające osobę polskiego papieża, a także ziemia z miejsc jego pielgrzymek - powiedziała Simoes.
Uroczystości modlitewne upamiętniające ostatnie objawienia maryjne w Fatimie potrwają do czwartku. Uczestniczy w nich kilkaset tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym kilkuset Polaków.
- W uroczystościach modlitewnych w Fatimie biorą udział pielgrzymi z ponad 30 państw świata, w tym krajów tak odległych, jak Malezja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Australia czy Trynidad Tobago - dodała przedstawicielka fatimskiego sanktuarium.
Jan Paweł II odwiedził Fatimę podczas swoich trzech pielgrzymek apostolskich do Portugalii: w 1982, 1991 i 2000 roku.
Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy: Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji Santos przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.