PolskaZiemia świętuje

Ziemia świętuje

We wtorek przypada Dzień Ziemi. Centralne
obchody dnia na Polach Mokotowskich w Warszawie zaplanowano na
najbliższą niedzielę.

Na świecie dzień obchodzony jest pod hasłem Woda dla Życia - Water for Life. W ramach obchodów dnia w całej Polsce będą się odbywać sesje naukowe, warsztaty, konkursy, wystawy i ekspozycje.

Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych - obchodzono go tam po raz pierwszy 22 kwietnia 1970 r. Na ulice wyszło prawie 20 mln Amerykanów.

W Waszyngtonie odbyła się wówczas 200-tys. demonstracja pod hasłem "Każdy dzień to dzień Ziemi". Jej uczestnicy manifestowali troskę o stan środowiska naturalnego i wyrażali niezadowolenie z polityków, którym obce były wówczas problemy ochrony środowiska. Zasadniczym celem manifestacji organizowanych w Dniu Ziemi było uświadomienie społeczeństwu potrzeby takiego rozwoju cywilizacji, który by współgrał ze środowiskiem naturalnym, a nie był przeciw niemu.

Pod wpływem wzrastającego nacisku społeczeństwa amerykańskiego prezydent Richard Nixon powołał w 1970 r. Agencję Ochrony Środowiska, jako jeden z resortów rządowych. Od tego czasu ochrona środowiska naturalnego przestała być w Stanach Zjednoczonych tylko domeną ekologicznych organizacji pozarządowych, ale stała się przedmiotem debat polityków i ich działań.

Początkowo Dzień Ziemi był świętem wyłącznie amerykańskim. Idea ta jednak szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje i kontynenty. W 1990 r. w obchodach Dnia Ziemi wzięło udział prawie 200 mln osób w 140 krajach.

Każdego roku tematyka Dnia Ziemi jest związana z innymi problemami ekologicznymi. Obejmowała już m.in. takie zagadnienia, jak czysta woda i energia, ochrona drzew i lasów tropikalnych, czyste powietrze oraz ochrona ptaków.

W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r. W ramach obchodów w całej Polsce odbywały się sesje naukowe, warsztaty, konkursy, wystawy i ekspozycje.

W środę niezależna kapituła obwieści, kto w tym roku otrzyma nagrodę wojownika Gai i tytuł Człowieka Polskiej Ekologii 2002. W poprzednich latach uzyskali je Jacek Bożek z ekologicznego Klubu Gaja z Bielska Białej i Wojciech Gąsienica Byrcyn, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)